O kritikah o razraščanju korupcije pri nas je dejal, da mednarodne raziskave kažejo, da se pri nas korupcija zmanjšuje. Kritike letijo predvsem iz opozicije. Korupcija zajema ves svet in tudi pri nas stranke niso imune proti temu. Vendar bi spomnil na korupcijo v času Janševe vlade v času kovida. Koliko so zaslužili Počivalšek in drugi samo z maskami? Protestna shoda, ki sta se zgodila te dni, dokazujeta, da se je predvolilna kampanja že začela in sta legitimna, saj smo demokratična država. Me pa preseneča, da si Janša za podporo ne poišče bolj relevantnih ljudi, kot sta gromovnika Rupar in Jelinčič. Ali mu res kaže tako slabo?

Na kritiko o gospodarskem stanju je Golob odgovoril, da mednarodne raziskave kažejo, da je gospodarska rast pri nas visoko nad povprečjem v Uniji; jaz mu verjamem. Gospodarstvo jamra, že odkar vlada, čeravno so gospodarski rezultati zavidljivi in nam jih zavidajo v vsej Evropi. Dobički podjetij so rekordni, pa še kar tarnajo.

Na vprašanje o anketah, ki trenutno niso naklonjene vladi, odgovarja Golob, kot mnogokrat pred tem tudi Janša, da so glavna anketa volitve, kar je res. Odgovoril je tudi, da reforme zahtevajo svoj čas in da bodo glavnino obljub izpolnili do konca mandata. Nekatere so tik pred iztekom. Plačna reforma je zaključena. S sindikati so se končno le dogovorili.

Zdravstvena reforma je pred zaključkom, je dejal Golob. Te si do sedaj ni upala urediti še nobena vlada, da bi razmejila javno zdravstvo od zasebnega. Vsa čast tej vladi, da dela na tem. Upam, da bo Fides, kjer pretežno skrbijo samo, kako obogateti, kmalu sprevidel, da je njihova stavka izgubljena. Nisem pa zasledil odgovora dr. Halužanu, ko je pred kratkim vprašal, naj mu kdo odgovori, zakaj v socializmu ni bilo čakalnih vrst, sedaj pa so.

Pokojninska reforma je v delu, pravi Golob. Prepričan sem, da kakršna koli že bo, bo deležna kritik. Ni ga, da bi jo naredil po okusu vseh. Vendar naj jo naredijo tako, da bo delavec s polno pokojninsko dobo dobil dovolj za dostojno življenje. Ni pa prav, da se pritožujejo privatniki, ni jih malo, ki so si v času aktivnega dela vplačevali v pokojninski sklad nizke odstotke, sedaj pa tarnajo o nizkih pokojninah.

Kar se stanovanjske politike tiče, pravi Golob, da smo prvi, ki smo sprejeli sistemsko ureditev. Upam, da bo dobra. Tudi davka na nepremičnine si do sedaj ni upala uvesti nobena vlada. Zakaj? Ker se ni upala zameriti bogatim z mnogimi nepremičninami. Ko sva si leta 1995 pričela z ženo graditi vikend, so me kolegi opozarjali, da bova morala nekoč plačevati davek na nepremičnino. Še na misel nama ni prišlo, da bi temu oporekala. Zdelo se nama je prav, saj sva vedela, da imajo podoben davek že v mnogih državah. Zato temu ne nasprotujem, želim le, da bo čimbolj pravičen do vseh. Strokovnjaki že proučujejo tehtne pripombe, pravi Golob, potem pa se bodo odločili, kako naprej. Čeravno sva z ženo 10 let žrtvovala ves prosti čas in denar za vikend, ne mislim, da bo davek za najino prizadevnost kazen. Upravljanje države je (pre)drago zaradi razbohotene birokracije, brez katere očitno ne gre.

Predsedniku vlade kljub kritikam, tudi z moje strani, vseeno želim, da mu v preostalem času uspe udejanjiti čim več obljub. A naj ve: dejanja so važna in ne obljube.

 

Milan Januška, Slovenj Gradec

Priporočamo