Najprej človek pomisli, da so ti plakati priprava za referendum. Ne, dragi bralci, to je metanje peska v oči. Prodajalci sadja in zelenjave, ki so večina na tržnici, pravijo, da hladilnikov ne potrebujejo. Pomembno je poudariti, da pripeljejo zelelenjavo vsak dan svežo na trg in preostalo zelenjavo odpeljejo po končanem tržnem dnevu nazaj domov za svojo uporabo ali za živino. Poleg vsega napisanega je pomembno tudi to, da živila iz hladilnikov lahko kupimo v vsakem trgovskem centru. In to ceneje. Če bo mestna oblast zaračunala tudi uporabo hladilnikov, kar tudi bo, bodo morali prodajalci podražiti prodajo svojih pridelkov. Prav zaradi velikih stroškov, ki jih imajo prodajalci z najemom svojega prostora, najemom tržnih klopi, zaradi kazni, ki jih morajo plačevati, če pustijo en odpadek na svojem prostoru, če ne pridejo in odidejo pravočasno – o vsem tem smo že pisali – so pridelki dražji na osrednji ljubljanski tržnici.

V prostoru nekdanje ribarnice pod Plečnikovimi arkadami so bili nameščeni hladilniki in tudi dvigala s platoja arkad do hladilnikov. Ta prostor uporablja galerija z nazivom Dobra vaga. Sicer ne vemo prave vrednosti te galerije, a bi se ta prostor moralo ponovno nameniti za potrebe tržnice – kar je bil tudi Plečnikov namen. S ponovno opremo in ureditvijo tega prostora ter namestitvijo hladilnikov bi služil svojemu namenu. In za tistih nekaj prodajalcev, ki bi želeli shranjevati tam svoje pridelke, bi bilo urejeno. Hladilniki niso opravičilo (reklama), da se izkoplje gradbena jama. Naš davkoplačevalski denar, ki ga je mestna oblast zapravila za te razkošne plakate, bi lahko vložila za ureditev teh prostorov.

Vsi, ampak prav vsi argumenti, ki jih mestna oblast »vleče za rep«, da opravičuje izkop gradbene jame na Vodnikovem trgu, nas ne prepričajo. Če bi se projektanti samo malo potrudili, bi vse to, tudi sanitarije za prodajalce, lahko uredili v obstoječih zgradbah – tudi v Mahrovi hiši. To bi bil nedvomno tudi izziv za projektante.

Garaže, če študije dokažejo, da jih resnično potrebujemo, se lahko zgradijo v grajskem hribu. Ta projekt je veliko boljši, predvsem pa manj škodljiv, ker bi srednjeveške kulturne ostaline ostale nedotaknjene in čakale boljše čase za njihovo prezentacijo »in situ«. Z gradnjo garaž v grajskem hribu se ne bi poškodovali, najverjetneje celo uničili izredno dragoceni spomeniki državnega pomena, t. j. stolnica in semenišče in celo svetovnega pomena, t. j. Plečnikova tržnica (arkade). Zakaj smo o tem prepričani? Že gradnja Mesarskega mostu je povzročila razpoke na semenišču in poškodbe na arkadah – o tem je pisal arhitekt Milan Kovač. In seveda, zaradi izkušnje poškodovanih stavb na Kongresnem trgu ob in po gradnji garaž. Ne le uršulinska cerkev, pač pa tudi Filharmonija, Kazina, da ne govorimo o zalivanju kletnih prostorov okoliških stavb v času večjega deževja. O tem nas seznanjajo prebivalci sami.

Marinka Kurilić, za civilno iniciativo Tržnice ne damo, Ljubljana

Priporočamo