Najprej naj vse, predvsem pa NSi in SDS, ter seveda vse variante oziroma različice teh »konstruktivnih« strank spomnim, da se pred zadnjimi volitvami sploh niso odzvale na javna vprašanja glede volilnega sistema in niso hotela dati nanje nikakršnega odgovora.

Na zadnjem lanskoletnem (2024) posvetovalnem referendumu o preferenčnem glasu je bilo »za« 70,89 % volilcev, ob 41,43-odstotni udeležbi. V absolutnih številkah 486.516 od 686.260 oddanih glasovnic. Spoštljive številke in spoštljiva volja ljudi, ki pa ni bila uresničena. Skupina strokovnjakov je pripravila in uskladila korekten predlog sprememb, a zaman. Še posebej pa gre »zasluga« NSi, da se sprememba volilnega sistema namerno oziroma načrtno ni uresničila. Za SDS je že pravzaprav »normalno«, da ruši državni sistem.

In če se vrnem k izhodiščnemu razmisleku o novem SDS-ovem »nekulturnem referendumu«, naj samo rečem, da je pravzaprav potreben ne samo resen razmislek o celotnem volilnem sistemu, vključno z referendumi, temveč prenova, ki bo zagotovila voljo državljanov. Vsa dosedanja večdesetletna vsakokratna strankokracija si je zagotovila sistem, ki je dokazano škodljiv za volivce in nenazadnje za celotno skupnost. Ker je toliko različnih strankarskih in osebnih parcialnih interesov, katerih nosilci niso sposobni in nočejo nikakršnih sprememb, je stanje žal pač nespremenjeno oziroma v demokratičnem smislu celo nazadujemo.

Vsekakor je predvideni majski referendum »lepa pokvarjena gesta« avtorjev, ki seveda ni prva in verjetno glede na večne politike tudi ne zadnja. Če se spominjam referenduma glede umetnega oplojevanja in številnih drugih podobnih, potem je jasno, da se referendum kot institut demokracije zelo lahko in hitro zlorabi v svoje nasprotje.

Če pomislim še, koliko ovir, pravnih min, več kot trideset »predlogov zakonov« je predsednik SDS postavil takratnemu novemu mandatarju, gre za dokaz ne samo pokvarjenosti, temveč tudi zlorabe demokracije. In tako kot je Janez Janša ob začetku Golobove vlade zlorabil svoj položaj, državni ustroj in sploh demokracijo, tako očitno ne more iz svoje kože in vse navedeno zlorablja tudi proti koncu Golobovega mandata. Pridevnika pokvarjeno in podlo seveda ne zadostujeta.

Ne da bi spregledal številne in preštevilne, tudi nedopustne napake te vlade, pa nikakor ne morem in nočem spregledati avtokratskih in strankokratskih vlog številnih akterjev, predvsem pa SDS in NSi, ali konkretno oziroma poimensko njunih predsednikov Janeza Janše ter Mateja Tonina. Zato nikakor ne želim izgubljati časa z neko »navidezno demokracijo«, ki me s svojimi predstavniki bebavo prepričuje, naj pridem do glasovalne skrinjice.

Dovolj mi je. Ne bom agitiral, da naj na referendum ne pride nihče. Absolutno pa ne dovolim, da me imate za tepca. Zato naj gre, kdor pač hoče.

Miloš Šonc, Grosuplje

Priporočamo