Žal nam že leta propada tudi zaščiten kulturni spomenik – Plečnikov stadion, ki bi moral biti obnovljen v izvirni obliki in odprt za javnost kot park. Grozi nam gradnja garaže pod tržnico, v prihodnosti je ogrožena tudi naša pitna voda z gradnjo kanala C0, napoveduje se postavitev sežigalnice v slabo prevetreni ljubljanski kotlini, tako nam župan že leta povzroča velike skrbi. Najbolj sramotna in boleča pa je njegova odločitev o prepovedi pokopa kosti pobitih Romov na Igu leta 1942 in pobitih ujetnikov po vojni leta 1945–1946 na Žalah. To starodavno antično civilizacijsko načelo o pravici do groba in imena že leta odklanja avtokratski župan Zoran Janković. Kakšno stališče ima do teh pomembnosti za domoljubne meščane ministrstvo za kulturo? Koliko protestov, nas preprostih ljudi, bo še potrebnih, da se bo zares kulturno uredila ta boleča problematika, ki nas bremeni in sramoti v tujini? Bo Plečnikov stadion propadal še naprej? Bo priljubljena tržnica res prestavljena zaradi gradnje nepotrebne garaže? Pod tržnico je še ohranjeno staro srednjeveško pokopališče 280 premožnih ljudi, katerih podatki so zapisani v arhivih frančiškanskega samostana, tu je ohranjenih še 19 grobnic plemiških rodbin, med njimi tudi turjaških knezov Auerspergov, ki so govorili slovensko in podpirali šolanje Primoža Trubarja. To je naša kulturna dediščina, naša identiteta.
Tržnica garaže ne potrebuje, to je dragocen, živ prostor po Plečnikovi ureditvi, celo zaščiten, kjer se tradicionalno srečujemo in gojimo stike s prodajalci sveže zelenjave in sadja iz vse dežele. Tržnica, ki deluje že več kot 100 let, ima za Slovence neprecenljivo vrednost, ker pod seboj hrani tudi našo zgodovinsko preteklost s srednjeveškimi kulturnimi ostalinami, kar vse je naša identiteta.
Danes je znano, kakšno škodo je povzročila gradnja garaže pod Kongresnim trgom Ljubljanski nadškofiji, ki čuva narodovo umetniško bogastvo. Naj navedem: na Kongresnem trgu je vzrok zelo resnim poškodbam na stenah Filharmonije in Kazine ter uršulinske cerkve; gradnja Mesarskega mostu je poškodovala freske v semenišču; gradnja podaljška Roške ceste je povzročila škodo na Jelovškovih freskah v cerkvi sv. Petra, kar vse predstavlja narodovo kulturno dediščino in naš ponos.
Kulturna dediščina pa je temeljna vrednota vsakega naroda in celotnega človeštva, kot je zapisala znana umetnostna zgodovinarka ddr. Verena Perko. V umetnostnozgodovinskih krogih v tujini nimamo ugleda, že dolgo le začudenje nad zaničljivim odnosom do Plečnikovega stadiona, ki ga je organizacija Europa Nostra že uvrstila na seznam najbolj ogroženih kulturnih spomenikov v Evropi. Ta organizacija deluje že od leta 1963 kot glas civilne družbe in je zavezana varovanju evropske kulturne in naravne dediščine. Vanjo je vključenih že 40 držav, tudi Slovenija, skupaj z inštitutom Evropske investicijske banke.
Gospa ministrica, bomo čez leto dni naš državni kulturni praznik lahko praznovali s še večjim ponosom kot letos, s povrnitvijo dejanskega ugleda pred evropsko kulturno javnostjo?
Alenka Bizjak, Ljubljana