Nasprotno, skrajni desničarji bodo spet zapravili naš denar, tokrat okoli 6 milijonov. Tudi če bo zakon »padel«, bodo vlade in njihovi vsakokratni kulturni ali »nekulturni« ministri še naprej delili peščici »privilegirancev«, tako umetnike sramoti SDS, dodatke, kot so jih do zdaj. Stihijsko, po svojem navdihu ali nagnjenjih. Po zastarelem Titovem zakonu iz leta 1974.
Dobro se zavedam svojih državljanskih dolžnosti, do zdaj sem se udeležila vseh glasovanj, takih in drugačnih, tokrat pa na referendum ne grem. Ni me k temu napeljal premier Golob ali Svoboda s svojim pozivom, za to sem se odločila že veliko prej. Iz protesta. Protestiram proti zlorabam, ljudi in referendumov. Ali lahko SDS res počne vse, kar ji pride na misel? (Lahko, če (ker) ji to omogočamo.) Si res zaslužimo lažnive in žaljive poslance, ki zaradi lastnih interesov manipulirajo z državljani, zlasti s čustvi upokojencev? Če kdo, se ravno NSi in SDS zavzemata za bogate, revnim pa namenjata drobtinice in pesek v oči. Kdaj bo narod to večinsko spregledal? Pravna država se tepta s tovrstnimi referendumi, ki slonijo na hujskanju in manipulaciji in imajo zlagan namen. Dokler ne bo mehanizma, da se ne izvedejo, je zame edina možnost bojkot in ne udeležba, s katero bi mu dala priznanje, da je OK. S tem pokažem svojo voljo, da sem proti referendumu in ne proti ali za zakon.
Če ostanem pri tem zakonu. Prava vprašanja se mi zdijo: ali si kulturniki zaslužijo priznanje in s tem dodatke za višje pokojnine zaradi svojih izjemnih dosežkov v Sloveniji in v mednarodni skupnosti ali si jih ne zaslužijo? Kdo naj o tem odloča? Po katerih kriterijih?
Na prvo vprašanje odgovarjamo pritrdilno že od leta 1990. V 35 letih smo dodatke podelili okoli 300 izbrancem. Naj naštejem nekaj imen: skladatelja B. Adamič, M. Sepe, igralci Š. Drolc, M. Kačič, J. Souček, R. Polič, operni pevec L. Korošec, pisateljica M. Malenšek, pesnika I. Minatti in T. Pavček, slikarja J. Tisnikar, J. Spacal, režiserja F. Robar Dorin in K. Godina, pisatelj F. Rudolf, pesnica in pisateljica N. Maurer, pesniki S. Makarovič, N. Grafenauer, pesnik in dramatik E. Fritz, dramatik M. Jesih, plesalec J. Mejač, kostumografinja B. Adžić Ursulov … Res kdo misli, da si ti umetniki priznanj in dodatkov niso zaslužili? (Bi za SDS bili primerni samo taki, kot je Pirkovič ali Možina?) Bi jim dodatek kar ukinili? Za naprej, nekaterim, če bi šlo, še za nazaj?
In to v času, ko smo ga pred nekaj leti (2017) namenili tudi zaslužnim športnikom. Ali pa bi ga ukinili samo za kulturnike. Zakaj? Zaradi zavisti? Čigave? Bi upokojenci imeli zato višje pokojnine? Kje pa. Ali zaradi kvazi pravičnosti, kot se SDS hinavsko izgovarja? Zakaj potem ne znižajo pokojnin tistim, ki so obogateli na račun našega denarja? Našim poslancem, ki jih večino časa ni bilo v parlamentu, pa si je ne zaslužijo? Ali EU poslancem, ki imajo občutno previsoko pokojnino, za nameček pa nekateri, v nasprotju z umetniki, še sramotijo našo državo? Ali, še bolje, ali ne bi bilo »najbolj pravično«, da bi vsi imeli enake pokojnine?
Naprej. Se vam ne zdi, da bi o podeljevanju priznanj in dodatkov morala odločati komisija, ki se na umetnost ter njene dosežke dobro spozna? Po izdelanih kriterijih? Vse to, pravijo, je zapisano v novem zakonu. Zato je prav tragikomično, da nekateri tako zlahka nasedejo prozornemu zavajanju skrajnih desničarjev in njihovemu izpostavljenemu poslancu Hoiviku. Ta še Prešerna zlorablja, češ: »Z glasom proti bomo v ponos Francetu Prešernu.« (Vse za šefovo predvolilno kampanjo.) Naj »prevedem«: »Če boste glasovali proti izjemnim umetnikom, boste Prešernu v ponos.« Ne, mene že ne bodo imeli za norca.
Sicer pa, ali poslanci mnenje državljanov na referendumih (vedno) upoštevajo? SDS in NSi že ne. Dokaz: preferenčni glas.
Polona Jamnik, Bled