Dokler bo izraelska politika zaradi močnega judovskega lobija, geostrateških interesov, občutka krivde za holokavst, občudovanja izraelskih vojaških in drugih sposobnosti in priznavanja večvrednosti Judov v primerjavi z ekonomsko manj razvitim in družbeno bolj zaostalim okoljem uživala razumevanje in neomajno podporo ZDA ter delno tudi večine evropskih držav, oblikovanje učinkovite palestinske države ni realno. Mnogi celo menijo, da na opustošenem, z raznimi ovirami razbitem in kontaminiranem območju uspešne države sploh ni možno več organizirati.
Kot kaže, bo resnično neodvisno in učinkovito palestinsko državo možno oblikovati šele, ko bo javno mnenje o potrebnosti pravične rešitve palestinskega problema po vsem svetu (tudi v ZDA) tako prevladujoče, da se mu politiki ne bodo mogli več izogniti. Verjetno bi lahko k ustvarjanju takšne klime mnogo prispevali tudi sami Palestinci s tem, da se vsa palestinska gibanja poenotijo in sprejmejo skupno »Deklaracijo o ustanovitvi države Palestina«, s katero bi večino svetovne javnosti prepričali, da je palestinski konflikt na kolikor toliko pravičen in učinkovit način možno rešiti. Okvirne postavke takšne deklaracije bi lahko bile naslednje.
1. Palestinci priznavamo državo Izrael v mejah, ki jih je določila OZN leta 1948 pod naslednjimi pogoji: da Izrael zagotovi popolno enakopravnost vsem stalnim prebivalcem Izraela ne glede na njihovo nacionalnost ali verska in druga prepričanja; da Izrael oprosti in izpusti vse zapornike, ki so obtoženi kateregakoli protijudovskega delovanja; da Izrael zagotovi povratek vsem nezakonitim judovskim naseljencem in vsem drugim, ki ne bi želeli postati lojalni državljani nove palestinske države; da Izrael omogoči povratek in povrnitev premoženja vsem po letu 1948 izseljenim Palestincem in njihovim potomcem, ki si želijo vrnitve v domači kraj, če lahko dokažejo upravičenost svojih premoženjskih in bivanjskih zahtev; da Izrael prizna novo državo Palestino, izrazi pripravljenost za poglobljeno družbeno ekonomsko sodelovanje in razvijanje korektnih odnosov z njo, preneha s sovražno propagando ter vojaškimi ali policijskimi aktivnostmi, naperjenimi proti Palestincem, se opraviči za storjena nezakonita dejanja in zločine ter začne ustvarjati klimo, ki bo povečevala medsebojno zaupanje in olajševala sodelovanje; da OZN skupaj s svetovnimi velesilami in prijateljskimi državami omogoči, da se na preostalem delu nekdanje Palestine oblikuje palestinska država, ki bo z obilno mednarodno pomočjo sposobna ustvariti Palestincem stalne bivanjske delovne in druge družbeno ekonomske okolje za delo, primerno življenje in bodočnost.
2. Palestinci se zavezujemo, da bo nova palestinska država otok miru na Bližnjem vzhodu in sprejemamo naslednje zaveze: Palestina bo demilitarizirana nevtralna država, ki bo preprečevala katerekoli meddržavne ali etične sovražnosti, če za njeno varnost jamčijo OZN in svetovne velesile; dokler se v Palestini ne uveljavijo zadovoljive etične, pravne in družbeno ekonomske razmere, naj vodenje države prevzamejo organi OZN, vendar za največ 10 let; palestinska država bo uveljavljala politiko enakopravnosti, strpnosti, pospešenega medsebojnega in meddržavnega sodelovanja in razumevanja z vsemi etičnimi, verskimi in drugimi družbenimi skupinami ter preprečevala uveljavljanje katerekoli oblike revanšizma
3. Palestinci izražamo obžalovanje in se opravičujemo za vse nedolžne žrtve, ki smo jih v naši borbi za pravice našega ljudstva povzročili drugim. Opravičujemo se tudi našim mučenikom in vsem tistim Palestincem, ki so žrtvovali svoja življenja, zdravje in premoženje, ker nismo uspeli ohraniti celovitost nekdanje Palestine. Zavedamo se, da z uveljavitvijo te deklaracije ne bodo odpravljene vse krivice, povzročene palestinskemu ljudstvu, vendar pa z njeno uveljavitvijo zagotavljamo trajni mir na Bližnjem vzhodu in zadovoljive človeka vredne življenjske razmere za Palestince in naše potomce. Z deklaracijo, ki uveljavlja tudi želeno trajno varnost Izraelu, želimo prepričati svetovno javnost, da zagotovi polno podporo ter ekonomsko pomoč za oblikovanje in uspešno delovanje nove palestinske države.
S temi predlogi želim opozoriti, da vendar obstajajo realne možnosti za razrešitev palestinskega problema in spodbuditi politike, da se ne omejujejo samo na sočustvovanje in izražanje predlogov, kaj je treba uveljaviti, ampak da pripravijo tudi predloge, kako jih realizirati. Tudi slovenski politiki ne smejo ostati indiferentni. Mednarodnega slovesa, kot ga imajo mnogi slovenski športniki, znanstveniki, kulturniki in gospodarstveniki, si ne bodo pridobili samo s prikimavanjem velikim, ampak le če bodo sposobni oblikovati in uveljaviti kreativno, pošteno ter dolgoročno učinkovito realno rešitev aktualnih družbenih problemov. S prepričevanjem tudi drugih držav, da začnejo izvajajo skupni pritisk za sprejem predlagane ali podobne resolucije, bi gotovo lahko veliko prispevali k uveljavitvi miru.
Tone Mastnak, Ljubljana