Spoštovani,
hvala za vaš prispevek k spoznanju, da sem z investicijo v sončno elektrarno, z lastnim denarjem – kreditom, na lastni hiši postal kapitalistični izkoriščevalec »zelenega prehoda«, ki z elektriko lahko dela, kar hoče, in omrežje lahko neomejeno obremenjuje, in sem tako eden 8 % gospodinjstev, krivcev za izpad 25 milijonov evrov omrežnine letno, za kar se vsem drugim odjemalcem elektrike v Sloveniji iskreno opravičujem.
Izkoriščam torej omrežje, v katerega sem v letu 2023 poslal cca 10,2 MWh električne energije, sam pa sem porabil 7MWh ur, razliko 3,2 MWh pa sem kot »kapitalistični komunist« podaril (dal zastonj) vsem drugim porabnikom v naši državi. Upam, da to energijo dobijo tista socialno šibkejša gospodinjstva, ki jim s svojo proizvodnjo obremenjujem omrežje, za katerega uporabo plačujem, po vaši presoji, premalo.
Od te iste države sem pri investiciji cca 12.000 evrov dobil tudi subvencijo v višini 350 evrov (z besedo tristopetdeset), ob pripravi projekta je bila določena subvencija v višini do 2500 evrov, za kar se seveda zahvaljujem.
Kot zagovornik zelenega prehoda se absolutno strinjam s tezo, s katero nam polnite ušesa naši energetski voditelji – vi ste eden njih – »na vsako streho eno sončno elektrarno«, saj je to najbolj razogljičen vir energije, vendar ne vem, kako boste v bodoče še našli junake, ki bodo investirali v ta za državo najbolj poceni vir energije, če jih boste tretirali kot izkoriščevalce sistema, namesto da bi se jim zahvalili za njihov prispevek k zelenemu prehodu.
Pa še nekaj: sončna elektrarna, vsaj moja na Primorskem, proizvaja največ energije ravno čez dan in tudi pozimi, v cenovno najdražjih blokih, ko je tudi poraba v državi najvišja in potrebe po elektriki največje, in to vso leto.
Hvala bogu, da imamo naše energetike, ki znajo izračunati, koliko je »potreben prihodek«, ki ga morajo pobrati od omrežnine za vse omrežne potrebe (na ekonomskem faksu iz prejšnje države bi rekli temu enostavno monopolni prihodek ali celo enostavno davek, dr. Tajnikar pa ga razlaga kot »diskriminatorne cene neke storitve«), potem pa vsoto mirno razdelijo na nas porabnike in mi se pokrijemo z ušesi in to mirno plačamo. Zelo zahtevna služba, a ne? Tudi sam si znam izračunati zame potrebno penzijo, pa ne vem, če bi se ZPIZ s tem strinjal.
Seveda je tudi g. Mervarju zelo lahko oznanjati, da je tega denarja premalo in je treba omrežnino podvojiti. Trgovci z energijo pa nič. Naj živi zeleni prehod!
Matjaž Pust, univ. dipl. oec., Nova vas nad Dragonjo