Menim, da je to nemogoče. Na vprašanje Gobčeve Tomčevi, kaj meni o sporu med SDS in NSi, je Tomčeva diplomatsko omilila vprašanje in dejala, da ne gre za spor, ampak za različno razmišljanje. Prepričan sem, da gre za spor, ki bo kmalu eskaliral, ni ga pa prijetno priznati.
Tomčeva je med drugim dejala, da imamo razpadajoče zdravstvo. Sprašujem, kako ne more priznati, da ima naše zdravstvo problem že 30 let, da je bila njena stranka že trikrat v vladi, pa se tega problema ni niti dotaknila. Seveda, ker podpira Fides, ki hoče bogate narediti še bogatejše. Kontraproduktivne pa so bile njene izjave, ko je dejala, da imamo sedaj vlado, ki je polna laži, korupcije, nepotizma in klientelizma. In zakaj je takšno izjavljanje kontraproduktivno? Zato, ker vemo, da je pred tremi leti, ko je vladala SDS, bilo od vsega prej očitanega dosti več in Slovenci, ki jim gre za resnico in pravico, ne bodo nasedali podobnim insinuacijam. Tudi poštenjaki iz njene stranke, nekaj jih pa mogoče le je, bodo podobne izjave jemali z rezervo.
Vse vlade, leve in desne, skrbijo, da si pridobijo čim več lojalnih podpornikov, kar je razumljivo, vendar bi bilo prav, da bi v tem primeru Tomčeva to priznala. Ona pa, kot da je to lastnost samo levih vlad.
Tomčeva je izjavila tudi, da bo prihodnjo vlado sestavljal tisti, ki bo imel najboljši program in zmagal na volitvah. To je res, zmagal bo mogoče res Janša, (ali pa ne?), ki ima najbolj disciplinirano okrog 20-odstotno volilno bazo, ne pa programa, ki je deja vu. Ne bo pa mogel sestaviti vlade, tako kot že kdaj prej ne. Ali ni to za družbo nekaj zelo zaskrbljujočega? Ali so člani SDS res take ovce, da se ne vprašajo, zakaj jih nihče ne mara?
Tomčeva še pravi, da je šlo ljudem v času desne vlade bolje. Morda res, vendar samo nekaterim, kot vedno. V oddaji so govorili tudi o povečanju denarja za oborožitev. Nisem prepričan, da je to nujno, če pa že, naj se nabavljajo stvari, ki bodo prišle prav tudi ob naravnih nesrečah, reševanju v gorah ipd.
Prebuja se zopet tudi Katedrala svobode, kot piše v ponedeljkovem Reporterju Silvester Šurla, to je družba »svobodomiselnih« posameznikov, kot so Peter Jambrek (85 let), Ernest Petrič (88), Dimitrij Rupel (78), Alenka Puhar (80), Ivan Štuhec (72), Žiga Turk (63) in Tomaž Zalaznik. Prebudili so se, ker bi radi posegli v današnje družbeno dogajanje. Tisti, ki vsaj malo poznamo zgodovino teh »svobodomislecev«, si lahko oddahnemo, ker jim gotovo ne bo uspelo.
Milan Januška, Slovenj Gradec