S takšno popotnico se slovenski predsednik vlade v Bruslju pogaja o povečanju stroškov za obrambo pred rusko grožnjo in spodkopavanjem evropskega civilizacijskega modela. V Sloveniji so mnogi proti večjim izdatkom za obrambo, ker ne maramo vojne. Argument je privlačen, a logično šibek. To je tako, kot če bi verjeli, da nas bodo odklenjena vrata varovala pred vlomilci.

A v pomembnem oziru se s skeptiki do povečanja obrambnih izdatkov v Evropi vendarle strinjam. Samomorilsko bi bilo, če bi povečanje stroškov za obrambo financirali z zmanjševanjem stroškov za varovanje okolja, izobraževanje, mednarodno pomoč, znanost in razvoj in predvsem za socialno varno družbo, v kateri imajo ljudje zagotovljene materialne pogoje za zaupanje v prihodnost. Zanemarjanje teh nujnih pogojev za normalno delovanje demokracije v preteklih desetletjih je tisto, kar je povzročilo akumulacijo nezadovoljstva in jeze nad demokracijo, ki jo danes uspešno izkoriščajo njeni nasprotniki, tudi in predvsem tisti v Moskvi, pred katerimi bi se želeli oborožiti.

A investicije v drone, tanke in topove, ki naj bi evropsko demokracijo branili pred nevarnostjo od zunaj, bodo jalove, če bomo s tem še poglabljali luknjo, ki nam demokracijo uničuje od znotraj. Ne živimo v računalniški igrici. V današnjem nevarnem svetu ni gumba za reset in play again. Če zaglajzamo, je za demokracijo v Evropi game over. Večer

Priporočamo