V Wikipedii je interpelacija predstavljena kot z ustavo določen instrument parlamentarnega nadzora nad delovanjem vlade ali posameznega ministra. S tem instrumentom parlament vpliva na način dela izvršilne oblasti.
Razmišljal sem o tem, da bi ta instrument lahko uporabljali tudi državljani. Recimo: sam interpeliram Golobovo vlado, ker ne ukrepa proti Izraelu zaradi genocida. Vlada bi morala odpovedati gostoljubje izraelskemu veleposlaniku, odpoklicati svojega v Izraelu, prekiniti vse stike in vse vrste sodelovanja itd. Še hujšo interpelacijo si zasluži SDS, saj naravnost spodbuja izrael k stopnjevanju nasilja. Višek tega je predlog podelitve Nobelove nagrade Netanjahuju.
Interpeliral bi predsednico države Musarjevo in predsednika vlade Goloba, da ne znata ali nočeta sodelovati.
Interpeliral bi pravosodje, ker ravna po načelu bivše predsednice ustavnega sodišča, da v pravu dvakrat dva ni nujni štiri. Take so tudi oprostitve Janeza Janše, kjer se dokazi tehtajo v miligramih, navadne državljane pa v kilogramih. Ravno tako so sodni postopki nečloveško dolgi. Tako je tudi zastaranj veliko.
Interpeliral bi tudi NSi, ker je minirala svoj predlog glede referenčnega glasu, ki smo ga na referendumu sprejeli državljani.
Možnosti za interpelacije je resnično ogromno. Na koncu bi interpeliral tudi sebe, ker sem premalo storil, da bi se zgodile prepotrebne spremembe.
Zdravko Petrič, Kostanjevica na Krki