Notranji prostori bodo ravno tako v veselje vsem koristnikom, saj bodo poleg naštetega imeli še bolnišnični oddelek za dvanajst oseb, prostor za duhovno oskrbo vseh različno verujočih, sobe s talnim gretjem in kopalnico, celo protipožarno zaščito po modernih predpisih. Aha, da ne omenim, da jim ne bo treba plačati bivališča in hrane. Vse za dobro počutje tistih, ki so oškodovali druge ali celo komu odvzeli življenje. Ja, država je v tem primeru res dobra mati.
Pa poglejmo, kako živijo starejši v domovih, predvsem v tistih dotrajanih, ki jih je v državi največ. Človeku pripada postelja po meri, nočna omarica in prostor za garderobo. To je ves luksuz, ki ga trenutno uživajo. Sobe so praviloma temne, dnevne svetlobe je malo, ni prezračevanja, parket škripa, slab zrak je povsod, nobene intime, hrana mnogokrat hladna, kopanje ponekod še vedno na 14 dni, pripravljena zdravila deli kar oskrbovalka.
Še enkrat se lahko vprašamo, kaj je država naredila za ljudi, za tiste, ki rabijo pomoč drugega, za tiste z demenco, invalide, telesno in umsko ovirane? Ta skupina ljudi je prezrta, kako tudi ne, saj so naša slaba vest, so kritični, ne odzivajo se po pričakovanjih, niso ravno prijazni na pogled, in mi se jim izogibamo, celo strah nas je. Pozabljamo, da so to starejši ljudje in ne stvari, da so ljudje kot vsi ostali, mlajši in mladi. Mladi imajo celo fundacije, ki skrbijo za njihov blagor. Starejši pa ničesar.
Nesprejemljivo je, da se raje ukvarjamo bolj s tistimi, ki še razumejo in sodelujejo. Za njih se vedno najde animacija, krožek, delavnica … Ljudje, ki potrebujejo posebno nego in pozornost, pa ostajajo sami s svojimi mislimi, v posteljah in edina komunikacija je menjava plenice. Kdaj bo realizirana potreba po zdravniku 24/7, zobozdravniku, bolniškem oddelku in končno tudi po spovedniku za vse verujoče? Dela krivde pa ne nosijo samo vladajoči, tudi odgovorni po domovih so tisti, ki s svojo pasivnostjo škodujejo ljudem. Govoriti in kritizirati drugega ni dovolj.
Državnozborski poslanci, to vemo, radi obiskujejo domove, se objemajo in rokujejo s starejšimi in zanimivo bi bilo izvedeti, zakaj, ker od njihovih obiskov še nikoli nobene koristi. Morda bi varuh človekovih pravic kdaj samoiniciativno preveril dotrajanost teh starih hiralnic in posledično ugotovil kršitve človekovih pravic ter na to opozoril še koga izven meja, to pa je lahko tudi evropski odbor za preprečevanje mučenja in poniževanja ljudi. Ker življenje človeka v postelji, iz katerega koli že vzroka, terja še desetkrat več pozornosti. In tisti v posteljah so definitivno mučeni in ponižani.
Kdo v državi je kriv za to ? Se mi zdi, da kar vsi po hierarhiji navzdol ali navzgor, kakor želite. Dobrunjski zapor bo vsekakor petzvezdični hotel v primerjavi z domovi za starejše.
Silva Novak, Ljubljana