Župan je oznanil, da je županstvo na podlagi Listine sprejelo tozadevni butalski zakon. Zakon je predvidel, da je vsak zadovoljen s svojo plačo. Pogodbo o delu naj bi vsak podpisal, ko bi videl pogodbe ostalih. Ko naj bi bilo vse podpisano, naj bi pogodbe začele veljati.
Kakšna butalska zmota! Kljub temu, da so celo leto sedeli v posebni sobi, nikomur v Butalah ni bilo jasno, kaj so se pogovarjali, kaj šele dogovorili in podpisali v Listini. Namreč, vsi in vsak posebej so pogojevali podpis šele, ko bodo upoštevane njihove pripombe.
Županu ni bilo jasno, kako je to mogoče, saj bi se vsem plače povečale za povprečno 30 odstotkov. Vendar so vsi vztrajali pri svojem. Zato je župan sklical županstvo in povzel: «Možje, ni mi jasno, kaj so celo leto delali naši butalski zaposlenci. Ali so samo jedli in pili, na koncu pa podpisali listino, ki nikomur ni všeč? Zato sem se odločil, da sprejmemo zakon o ukinitvi plačevanja iz butalske malhe, ki bo dokončno uredil njihove plače. Vse v Butalah bo privatno. Vsak naj sam poskrbi zase. Glavna novost zakona pa je ukinitev gotovine in plačevanje s karticami iz računa na račun obvezno preko Butalske službe plačilnega prometa. Davek na plače je enoten, uporablja pa se zgolj za gradnjo in vzdrževanje butalske infrastrukture. Osnovna sredstva, oprema in rekviziti so v lasti Butal, razen če jih niso odkupili in zanje plačujejo najemnino oziroma uporabnino. Prejemek mora vsak mesečno razdeliti na plačilo stroškov in na svojo plačo. Razni prispevki, ki so jih prej trgali od plače, niso obvezni. Lahko jih plača ali pa ne. Recimo, ali bo imel pokojnino ali pa ne, je njegova stvar. V Butalah solidarnosti ni in je ne bo.«
Zakon je predpisal za vsakega delokrog, dolžnosti in način plačevanja njihovih storitev. Župan vodi županstvo. Plačo mu določi županstvo. Sodnik vodi vse pravne in pravdne postopke po stroškovniku. Ker je sodna veja butalske oblasti, mu plačo določi županstvo. Dacar vodi in spremlja plačilni promet ter mesečno objavlja zaslužke vseh Butalcev. Njegova plača je povprečje butalskih plač v preteklem mesecu. Butalski pisar vodi in ureja butalske pisarije. Za vsak papir, ki ga napiše, prebere ali arhivira, zaračuna naročniku po svoji tarifi.
Ranocelnik lahko zaračuna pacientom, kolikor hoče, če so Butalci pripravljeni in zmožni to plačati. Ker dela v butalskih prostorih z butalskimi napravami, mora mesečno v butalsko malho nakazovati najemnino. Vse sodelavce plača sam. Učitelj poučuje nadobudne Butalčke. Za plačilo je postavil tarifo, za vsakega učenca mesečno. Plačnik so starši Butalčkov. V času počitnic plačil ni. Učitelj ima lahko pomočnike, ki pa jih plača sam. Če so šolski prostori butalski, plača najemnino. Policaj in soldat skrbita za varnost in red v Butalah in to samostojno, brez ukazov in navodil. Manj je ukrepov, večja je varnost, višja je plača. O tem odloča župan na podlagi poročil obeh.
Hišnik obračunava svoje delo po opravljenih urah. Urno postavko objavlja mesečno. Dela za tistega, ki ga najame. Umetnik je plačan od prodaje svojih umetnin, koncertov ali razstav. Plačan je od kupnine in vstopnine. Najem vseh prostorov, rekvizitov in opreme je njegov strošek. Deklica za vse ima svojo urno postavko, ki jo objavlja mesečno. Dela za tistega, ki jo najame.
Verjetno vse zanima, kakšna je bila masa plač prvi mesec nove dobe. Dacar je poročal, da je vsota plač 10 odstotkov nižja, kot je bila pred predvidenim neuspešnim povečanjem. Pa trenj in krega ni bilo več. Edini pripombi sta bili na ukinitev gotovine in objavljanje plač.
Tomaž Šumi, Lesce