‘Svoj 'izlet' v Ljubljano so 19. marca napovedali kmetje. Vsakič ko imamo protest upokojenci in ljudska iniciativa Glas upokojencev ter društvo Inštitut 1. oktober, kmete prosimo za sodelovanje. Njihov odziv je nič, nula. Zakaj se Glas upokojencev res srčno bori za kmečke pokojnine, kmetje nas pa ne je.... niti malo?« se je pred dnevi na družbenem omrežju vprašal predsednik stranke Glas upokojencev Pavel Rupar. To je krivica, bi rekel nekoč priljubljeni piščanček iz risanke.

Kmete na traktorjih so si na svojem protikorupcijskem shodu, ki bo v četrtek na ljubljanskem Kongresnem trgu, zaželeli tudi v opozicijski SDS, a jih ne bo niti tja. Tako jim ne bo mogel nihče očitati, da so podlegli političnim pritiskom. Je pa zanimivo, da jih ne bo niti na lasten protestni shod na Trg republike nasproti parlamenta, ki so ga po letu dni neuspešnih pogajanj z vlado napovedali za danes. Zanj so dobili dovoljenje upravne enote in policije – z opozorilom, da v nasprotju s puntom, ki so ga izpeljali 25. aprila lani, tokrat po ožjem mestnem središču ne bodo smeli krožiti s traktorji.

So kmetje protest odpovedali zato, ker bi morali po Ljubljani pešačiti? Zagotovo ne, saj tega ne bi počeli prvič. Še bolj zagonetno je vprašanje, zakaj so ga sploh napovedali. Vodstva kmetijske zbornice, zadružne zveze, kmečkega sindikata, mladih kmetov in hribovskih kmetov ter zveze kmetic se namreč že leto dni potrpežljivo pogajajo z vlado o izpolnitvi stavkovnih zahtev kmetov. Pogajanja so zaradi avgustovskih poplav in nato zaradi razrešitve kmetijske ministrice Irene Šinko za nekaj časa sicer zastala, jih je pa nova ministrica Mateja Čalušić po 12. januarju, ko je prevzela to funkcijo, močno pospešila. Kljub temu so se nekateri kmetje na mogočnih traktorjih vse od začetka tega leta hrupno prevažali po slovenskih mestih in zahtevali vnovični vseslovenski traktorski punt.

Da so jih pri tem izdatno spodbujali, jim v SDS in SLS ni uspelo skriti, zato ni izključeno, da so kmečke pogajalce tako potisnili v kot, da jim ni preostalo drugega kot napovedati vseslovenski kmečki upor. Če to drži, so si včeraj, ko so ga preklicali, najbrž oddahnili.

Toda način, kako so to izpeljali, jim ne obeta mirnega spanca niti v prihodnje. Kmetijska ministrica jim je v podpis ponudila dogovor o tem, kako bodo v vladi poslej reševali težave kmetov. In jih nadmodrila. S podpisom so namreč soglašali, da je pogajanj o sedmih ključnih stavkovnih zahtevah, zaradi katerih so napovedali punt, konec, čeprav rešitev za večino od njih še vedno ni na vidiku. Poslej bodo ministrstva za kmetijstvo, za finance ter za naravne vire in prostor predstavnike kmetov vabila le še na redna usklajevanja. S tem bodo število povabljenih najverjetneje sklestili na minimum in posledično močno omejili tudi nizanje novih in novih zahtev.

Vlada, ki ima trenutno odprtih kar nekaj stavkovnih front, je tako eno elegantno zaprla. Kmečki protest je odpovedan, pogajanja o stavkovnih zahtevah kmetov, ki so se vlekla debelo leto, so končana, dogovor z vlado pa podpisan. V njem so sicer opisali, kako bodo skušali rešiti najbolj pereče probleme, ki trenutno tarejo kmete, toda v obdobju med 7. marcem, ko so ti premierju Golobu zagrozili s protestom, in 17. marcem, ko so ga preklicali, opaznejšega napredka pri iskanju rešitev ni bilo. Manjka tudi časovnica, kdaj naj bi bile na mizi.

Vlada se z drugimi socialnimi partnerji pogaja zelo počasi ali se sploh ne pogaja, zato gorje kmečkim voditeljem, če bo tudi v njihovem primeru kljub podpisu gentlemanskega dogovora ostalo le pri obljubah. 

Priporočamo