Potem ko je bila Slovenija lani neuspešna v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo in so Hrvati z mamljivimi ponudbami iz Dinama Zagreb in Hajduka Split skušali »ugrabiti« selektorja Matjaža Keka, je 59-letni Mariborčan z uspehi povrnil upe na boljše čase slovenskega reprezentančnega nogometa, ki je bil nazadnje na velikem tekmovanju pred desetimi leti na svetovnem prvenstvu v Južni Afriki. Kek je hitropotezno skozi osem tekem, na katerih je Slovenija prejela zgolj en gol, počel tisto, kar je v nogometu najtežje. Istočasno je selekcioniral zasedbo (od starih sil sta ostala le Jasmin Kurtić in zvezdnik Josip Iličić, ki sta tudi velika prijatelja), pragmatično gradil igro, ki temelji na granitni obrambi z vratarjem Janom Oblakom na čelu, ter lovil rezultat. Slovenija je v slabih treh mesecih predstavila veliko novih in mladih igralcev, ki so izkoristili priložnost. Prva enajsterica postaja vse bolj standardna in vse skupaj se razvija v smeri, da bodo navijači znali našteti udarno postavo tudi sredi noči, kot je bilo v preteklosti ob uvrstitvah na tri velika tekmovanja. Skozi delo in veliko željo po dokazovanju ter uspehu se je izoblikoval tudi moštveni duh, ko so celo največji zvezdniki v službi kolektiva, obenem pa prevzamejo odgovornost na igrišču in zunaj njega. Slovenija je še daleč od uvrstitve na veliko tekmovanje, a ima postavljene temelje, na katerih lahko gradi prihodnost.

Izvedba lige narodov, v kateri zaradi covida-19 nista bili odigrani le dve izmed 162 tekem, je nova velika zmaga Evropske nogometne zveze (Uefa) s pogumnim in optimističnim predsednikom Aleksandrom Čeferinom na čelu, potem ko je poleti najprej oživila klubski nogomet, da so končali državna prvenstva, ligo prvakov in evropsko ligo. Tekme reprezentanc so veliko večji logistični zalogaj, saj vanje prihajajo igralci iz klubov domala z vsega sveta, v vsaki državi pa imajo drugačne predpise glede potovanj v času koronavirusa. Nogomet je vsem postal vzor, da se koronavirusa ne smeš bati in zganjati panike, ampak je možno z njim živeti, če k stvari pristopiš na pravi način in upoštevaš vsa priporočila strokovnjakov medicine.

Mehurčki, v katerih športniki živijo tako, da se gibljejo le med hotelom in tekmovališčem, so postali model za izvedbo tekmovanj, žal večinoma brez gledalcev. Nogomet je postavil standarde, zato bo med zmagovalci koronakrize. Zelo uspešno so ga posnemali kolesarji, ki so brezhibno izvedli tri največje tritedenske dirke in še kopico klasik, tudi z vidnimi uspehi slovenskih asov s Primožem Rogličem in Tadejem Pogačarjem na čelu. Precej več težav s prelaganjem tekem zaradi okužb imajo v košarki, rokometu in hokeju na ledu, ki je že novembra začel celo odpovedovati svetovna prvenstva, tudi skupine B v Ljubljani. Zdaj so pred izzivom mednarodne športne zveze, ki skrbijo za organizacijo tekmovanj na snegu in ledu. Imele so dovolj časa, da so sestavile stroge protokole za izvedbo tekmovanj, tekme pa bodo pokazale, kako uspešne so. V Saporu in Lillehammerju so že pohiteli z odpovedmi.

Priporočamo