Eno izkušnjo imamo. Ko je Slovenija podpisala pogodbo o zavezništvu za vojaško zasedbo Iraka, se je zdelo, da se pridružuje nečemu, kar bodo izpeljali drugi. Z isto radoživostjo se je vključila v zavezništvo za Afganistan in bila vsaj načelni podpornik vseh drugih vojaških avantur. Prišla je še kar poceni skozi. Ceno za zavezništvo plačujemo zgolj s sovraštvom, s katerim na mejah zavračamo Iračane, Afganistance in druge državljane napadenih držav, ki bežijo pred našimi vojnami in njihovimi posledicami. Ni prijetno, vendar bo tudi najbolj navdušen ksenofob priznal, da je bila cena za vojskovanje pod tujo zastavo za nas res nizka.
Treba je upati, da bo spopad s Kitajsko tudi tako poceni. Vendar se utegne zaplesti. Če doma obrnemo katero koli stvar okoli, spodaj piše vedno isto. Telefon je narejen na Kitajskem. Kabel, s katerim se polni, tudi. Tudi likalnik je narejen na Kitajskem in vtikač, v katerega vtakneš njegovo napajalno vrvico. Zvonec na vratih je kitajski in predpražnik pod njim. Grelnik vode je narejen v Sloveniji, vendar je tovarna kitajska. Nemški kratkovalovni radio, jubilejna izdaja iz leta 2000, je bil sestavljen na Kitajskem. Njegova manjša japonska različica tudi. Ojačevalec in zvočniki. Narejeno na Kitajskem. Televizor? Kitajski. Naprava za dvd pod njim že leta ni bila vključena, vendar je tudi kitajska. Na kolesu spredaj piše, da je bilo s ponosom oblikovano v ZDA, zadaj pa, da je narejeno na Kitajskem. Snežno beli kipec Device Marije iz Medžugorja nad štedilnikom je narejen v mestecu Yiwu na Kitajskem. Tam so narejeni vsi kipi Marije, papeža in svetnikov, ki jih je mogoče kupiti v Medžugorju. Osemdeset odstotkov vseh božičnih okraskov, ki jih prodajo na svetu, je narejenih v tem nenavadnem mestu v provinci Zhejiang. Tudi plastična božična drevesca. Pet let sem živel v New Yorku, edina v Ameriki narejena stvar, ki sem jo prinesel s sabo, je aluminijasti pekač, ki je bil narejen v Iowi. Kirurška maska za v trgovino je kitajska. Vsi računalniki v hiši so narejeni na Kitajskem.
Ampak na vseh računalnikih delujejo ameriški programi. Osx na applih, okna na pc-jih, android in osx na telefonih so vsi narejeni v dveh ameriških mestih in pošiljajo vse moje podatke trem ameriškim državnim obveščevalnim agencijam in desetim ameriškim zasebnim korporacijam. Kitajci delajo, Američani pa vedo. Zato so Američani gospodar. Tako je svet narejen.
Narejen pa je tudi tako, da se tisti, ki dela, polasti gospodarjevega znanja in sam postane gospodar. Kitajci o nas vse vedo, mi pa o njih še vedno nimamo pojma. Zato podpišemo, da so naš nasprotnik, mi pa ameriški zaveznik. Zaupati Američanom, da bodo v tej vojni ravnali prav, je mogoče samo s slepo vero v božjo milost. Domoljubno ni.