Menda je bila doslej najbolj spektakularna nogometna tekma v Sloveniji lanski majski finale pokala, v katerem je Olimpija v napetem zaključku premagala Maribor z 2: 1. Celjski stadion je bil v dimu, da se je komaj kaj videlo, saj so navijači, na eni strani ljubljanski Green Dragonsi, na drugi strani mariborski Viole, z dimnimi sredstvi, bombami, raketami in petardami ustvarili pravo vojno vzdušje. Predvsem mariborske navijače je z žaljivkami sodnikov in nogometne zveze, še podpihoval mariborski športni direktor Marko Šuler.
Nogometna zveza je napovedala ostre kazni: NK Olimpija je zaradi divjanja Green Dragonsov maja plačala 9.350 evrov. Disciplinski sodnik jim je očital nešportno in neprimerno vedenje, večkratno prižiganje večjega števila bakel, bakle odvržene na teren, večkratno metanje različnih predmetov na igrišče, lomljenje stolov in metanje teh na igrišče, povzročitev prekinitve tekme, večkratno žaljivo skandiranje gostujočih navijačev in ekipe ter sodnika, obmetavanje s pirotehničnimi sredstvi po koncu tekme… Obenem so se odločili, da navijači ne bodo smeli spremljati prve jesenske domače tekme Olimpije, a le v tisti coni, kjer navadno stojijo najbolj militantni zeleni navijači. Drugje so se očitno lahko veselili.
Kazen za Viole je bila nekaj višja, 12.350 evrov, saj je disciplinski sodnik, poleg vsega, kar so ugotovili pri Green Dragonsih, mariborskim navijačem očital tudi žaljivo skandiranje uperjeno proti nogometni zvezi in odgovornim pri njih, disciplinski sodnik Boštjan Jeglič je naštel še nekaj detonacij in izstrelitve raket proti nasprotnikom ter zažiganje večje količine sedežev. Blago so kaznovali tudi mariborske nogometaše in funkcionarje. Pobesneli Šuler tri tekme ni smel na mariborsko klop, kar je tako ali tako brez zveze, saj na klopi ob trenerju niti nima kaj početi.
Naj, ko smo ravno pri številkah in denarju omenimo, da je bilo po prvih ocenah na celjskem stadionu za okoli 35 tisoč evrov škode, da so bila zaradi divjanja navijačev ogrožena življenja vseh na stadionu. Hude kazni, ki so bile napovedane, so pravzaprav zelo nizke. Hočete primerjavo? Če si recimo privoščite pokaditi cigareto v zaprtem prostoru se pravno osebo kaznuje z globo od 4000 do 33.000 evrov. Skratka, po naših zakonih in pravilnikih se vam bolj splača detonirati eksplozivno sredstvo na stadionu, kot pokaditi cigareto v zaprtem prostoru.
Močna detonacija, ki je v Murski Soboti povzročila poškodbe sedmih športnikov in trenerjev Mure, je pravzaprav samo odmev detonacij, ki jih lanskega maja niso raziskali in jih konec koncev preblago kaznovali. Detonacija, ki je poškodovala sluh mladim prekmurskim nogometašem, je odmev izjav športnega direktorja Marka Šulerja, ki je s svojimi žalitvami in napadi na sodnike in nogometno zvezo namerno ali nenamerno podžigal navijače, da so njegova sporočila razumeli, kot so jih razumeli.
Militantno vedenje navijačev je rešljivo zgolj na en način: z ostrimi kaznimi in s popolno prenovo sistema po vzoru angleških zakonov: kdor je bil kaznovan zaradi vandalizma na tekmi, ne more nikoli več na tekmo. Pravzaprav je rešitev enostavna, a je tudi jasno, da ne bo sprejeta. Saj ste videli, ko so od Viol zahtevali, da zaradi incidenta zapustijo stadion v Muski Soboti. Niso se strinjali in so kljub zahtevam policije ostali na svojih mestih. Viole se kot kaže ne bodo ustavile pri detonacijah.
Preberite tudi: Več poškodovanih na tekmi Mure in Maribora