Zdaj se je vlada znašla v navidezno podobni situaciji zaradi še starejšega pravilnika, ki seveda ni kukavičje jajce vlade Janeza Janše, kot se zdaj izmotavajo v Levici. Pristojni na ministrstvu za naravne vire in prostor ter vladi ga dobro poznajo, nenazadnje so ga v tem mandatu že dvakrat dopolnili in spremenili.
Težje je preveriti, zakaj so odlašali z opozarjanjem javnosti na učinke 17. člena pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah (Pures 3), ki začne veljati s 1. januarjem 2025. Njegova določila bistveno vplivajo na to, kako se bomo ogrevali v bodoče. Začrtana prepoved vgradnje sistemov za neposredno ogrevanje stanovanj z električno energijo namreč ne velja zgolj za novogradnje, temveč tudi za rekonstrukcije stavb. Za primer: vgradnja infrardečih panelov, ki so bili hit v zadnjih letih, bi bila z novim letom prepovedana, če se jih ne napaja izključno z obnovljivim virom električne energije.
Pravilnik se dotika tudi vseh tistih, ki ogrevajo stavbo in sanitarno vodo s pečjo na drva. Sanitarno vodo bi morali čez poletje ogrevati s solarnimi kolektorji ali z drugim okolju prijaznim sistemom, ki ne onesnažuje zraka in je energetsko učinkovitejši od peči na drva. To je idejno središče pravilnika, je Dnevniku razložil njegov soavtor, profesor Sašo Medved. V mislih so namreč imeli skrb za čistejši zrak in okolju prijaznejše ogrevanje. Pa tudi ustvarjanje zavedanja, da bo ogrevanje vode z elektriko iz javnega omrežja kmalu postalo drago. Zato je nujno razmišljati o varčnejših alternativah.
Golobova vlada je molčala o zapovedih pravilnika, kot da bi čakala na priložnost, da jih tik pred zdajci utopi v populističnem komunikacijskem vrtincu. Zavrtel se je v minulem tednu v grelnikih sanitarne vode. Res je, da pravilnik uvaja pomembne omejitve tudi pri vgradnji bojlerjev, vendar te nimajo niti približno tako dramatičnega in daljnosežnejšega učinka kot prej naštete. Pravilnik ne uvaja splošne prepovedi grelnikov sanitarne vode, smo večkrat izpostavili v tem časopisu. Ljudem se ne bo treba učiti metode Wima Hofa, ki pridiga o pozitivnih učinkih kopanja v ledeni vodi.
Preverljiva dejstva so postala nepomembna. Pred prepovedjo so najprej zavajajoče svarili elektronski mediji, sledil je cvetober spletnih šal, memov, v katerih se bojlerje kupuje pri uličnih preprodajalcih mamil, se jih skriva po kleteh kot Jude pred zloglasnim nacističnim preiskovalcem, z njimi se celo baha pred radovednimi najstnicami. Glej ga, ima kar dva bojlerja, ha ha!
Koalicijski trojček je zatem strogo resno, v retoričnem slogu opozicije, zahteval prepoved prepovedi bojlerjev. Boj za kopalniške grelnike je prozorna pretveza. Razkrinkal jo je poziv Socialnih demokratov: spremenili ne bi zgolj »bojlerskih« določil, temveč bi črtali celoten 17. člen pravilnika. Vladni slogan bi se lahko glasil: »IR-panelov ne damo!«
S črtanjem celotnega člena bi povzročili okoljsko in energetsko škodo, je v Dnevniku opozoril Matjaž Valenčič, strokovni vodja energetskega portala ZaEnSvet. Izkazalo se je, da tudi ta koalicija nima zadreg s preslišanjem svaril energetskih strokovnjakov. Golobova vlada se je včeraj odločila umakniti sporni člen. Nadomestili ga bodo z drugimi rešitvami, je napovedal Jože Novak, minister za naravne vire in prostor.
Podnebni prehod, vključno z ukrepi za čistejši zrak, lahko počaka na povolilni čas.