Na instagram profilu predsednika vlade boste zaman iskali prizore, ki jih je v Sloveniji povzročila stavka zaposlenih na upravnih enotah. Ne boste videli Roberta Goloba in Tine Gaber, ki bi vzklikala »Slovenija gre naprej« pred strankami, ki jim je po šestih urah čakanja na prostem, pri 34 stopinjah Celzija, vendarle uspelo vstopiti v enoto in podaljšati vozniško dovoljenje. Ali naročiti osebno izkaznico.
Ta tragedija se odvija daleč od srca in družbenih omrežij vladajočih. Brezbrižno dopuščajo zaostrovanje stavkovnih prijemov Sindikata državnih organov Slovenije, v prepričanju, da si bodo obupno plačani javni uslužbenci prej ali slej zapravili razumevanje prebivalstva. In bodo popustili pri svojih večinoma upravičenih stavkovnih zahtevah.
Načrt se doslej ni izšel. Pred največjimi upravnimi enotami so še vedno dolge vrste, še posebej tam, kjer morajo tuji prebivalci Slovenije urejati svoje birokratske obveznosti. Ti namreč nimajo pravice, da bi se postavili v vrsto pred kako manj obremenjeno upravno enoto in si tam podaljšali delovno dovoljenje.
Notranje ministrstvo namreč iz nerazumljivih razlogov noče odpraviti krajevne pristojnosti za obravnavo njihovih vlog. Niti ni vlada stavke nevtralizirala z ukrepom, podobnim tistemu iz časa pandemije covida-19, ko so potekli dokumenti do nadaljnjega še veljali v notranjem prometu.
Sodeč po petkovem odzivu ministrstva za javno upravo je vse v najlepšem redu. Dialog s sindikatom poteka, minister Franc Props prisluhne zaposlenim, enotam zagotavljajo tehnološko opremo za digitalno poslovanje. Sicer pa na 18 od skupno 58 upravnih enot zaposleni sploh ne stavkajo.
Ampak na tistih enotah, kjer stavkajo na polno – med njimi sta seveda največji in najbolj preobremenjeni – postaja agonija vse bolj nevzdržna. In negativni učinki konflikta se bodo kmalu začeli meriti v šest- ali večmestnih zneskih. Stavka uradnikov namreč z upočasnitvijo postopkov izdajanja gradbenih dovoljenj že zavira gradnjo (montažnih) hiš. »Proizvajalci montažnih hiš smo prvi v vrsti, vendar se lahko sproži učinek domin. To pomeni, da bi se v težavah lahko znašla številna gradbena podjetja in njihovi podizvajalci,« je v Dnevniku svaril Tadej Gosak, direktor podjetja Marles hiše. »Nesprejemljivo je, da zaradi stavke obravnava zadev stoji in se povzroča gospodarska škoda, medtem ko država težav ne zna rešiti,« je bil ogorčen direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS Gregor Ficko.
Od pristojnega ministrstva za naravne vire in prostor pričakujejo, da bo dopolnilo seznam bistvenih del in nalog, ki se izvajajo v času stavke, da se prepreči gospodarska škoda. Učinek takšnega ukrepa je vprašljiv. Iz pojasnil večine upravnih enot namreč izhaja, da je podaljševanje postopkov pri reševanju upravnih zadev s področja gradbeništva posledica kadrovske preobremenjenosti in podhranjenosti, ne pa stavke. Če kdo zna utemeljiti svojo počasnost, je to preslabo plačan birokrat.
Nesporno je, da se mora stavka na upravnih enotah nemudoma končati. To bi bil zmagovalni razplet! Na žalost je Golobova poletna prioriteta športno navijanje. V klovnski vlogi ga bomo morali trpeti celotno poletje. Po evropskem nogometnem prvenstvu sledijo olimpijske igre, vmes pa je še kolesarska dirka po Franciji s Tadejem Pogačarjem kot favoritom.
Mnogi bodo te igre lahko spremljali kvečjemu preko najmanjših zaslonov. Ko bodo stali v vrsti, pred upravno enoto.