Če je zrak pod oblaki dovolj suh, če je baza oblakov, iz katerih dežuje, dovolj visoko, se lahko zgodi, da kapljice izhlapijo, preden dosežejo tla. Virge so torej padavine, ki ne dosežejo tal. Na radarju pa jih vidimo, saj se radarski valovi odbijajo od njih. V takih primerih radarska slika »laže«. To se lahko zgodi predvsem ob toplih frontah, ko je baza oblačnega sloja razmeroma visoko, tam nad 3000 metri ali še višje, iz takih oblakov pa običajno tudi ni močnejših padavin. To pomeni tudi, da so dežne kapljice manjše in zato lahko hitreje izhlapijo. Ni torej vedno dovolj samo pogledati radarsko sliko, ampak je dobro poznati tudi naravo pojava, »vremensko sliko« oziroma kakšen vremenski proces imamo.
Ko smo že pri izhlapevanju: voda za izhlapevanje potrebuje toploto, v naravi ni nič podarjenega. Kje jo vzeti? Odgovor se ponuja kar sam – iz zraka, skozi katerega kapljice padajo proti tlom. Zato dež »jemlje toploto zraku«, ohladi ozračje. Deloma zaradi tega, ker je temperatura dežnih kapljic nižja kot pri tleh, saj je temperatura tam gori v oblakih seveda nižja kot spodaj, kjer se sprehajamo ali delamo, deloma zaradi izhlapevanja (zaradi tega se lahko ob močnejših padavinah krajevno tudi zniža meja sneženja). Seveda je dež pogosto povezan z dotokom hladnejše zračne mase, tako da vsega ohlajanja ne smemo vedno pripisovati le padavinam, lahko se hladi tudi zaradi dotoka hladnejšega zraka. A tega zagotovo ni pri plohah in nevihtah, ki nastajajo zaradi termičnih vzrokov, v nestabilni zračni masi. Takrat se zračna masa ne spreminja. In ravno pri nevihtah, ko močno dežuje, pri nalivih je to ohlajanje zaradi izhlapevanja najizrazitejše.
Ste se kdaj vprašali, zakaj se ob nevihti ozračje krajevno ohladi? In od kod piš zraka tik pred nevihto? Če se namreč samo pooblači, temperatura ne pade za nekaj stopinj, ampak nekako ostane nekaj časa na isti ravni in se nato le počasi malo zniža. Nevihti pa to uspe res na hitro. Vzrok je izhlapevanje dežnih kapljic. To ustvari »hladni val«, tako bi se lahko najustrezneje izrazil. Zrak, v katerega dežuje, se ohladi in ta ohlajeni zrak se kot val širi stran od nevihte v obliki hladnega vetrovnega piša, ki je lahko tudi presenetljivo močan.