V Ljubljani bo med 2. in 24. decembrom tradicionalni Decembrski sejem ilustracije, ki bo letos namesto na Vodnikovi domačiji prvič potekal v središču mesta, na Stritarjevi 7. Domačijo v Šiški namreč prenavljajo, prenovo pa bodo končali predvidoma prihodnje leto spomladi. Tokratna 9. edicija prazničnega sejma, ki poteka pod okriljem zavoda Divja misel in Centra ilustracije, bo zopet postregla s ponudbo najvidnejših domačih ilustracij. Od nekaj več kot 70 prijavljenih so izbrali dela 32 avtoric in avtorjev različnih generacij. Na voljo za nakup bodo originalna dela, podpisani printi omejenih in neomejenih serij, v okvirjih in brez, ter izbor ilustriranih knjig. Organizatorji so prepričani, da je ilustracija več kot primerno praznično darilo, hkrati pa želijo preseči ustaljeno miselnost, da je ilustracija zgolj domena otroških slikanic, kot pove Tina Popovič, vodja zavoda Divja misel: »Sejem gre veliko širše od knjižne produkcije in se ne osredotoča na otroško ter mladinsko izdajo knjig. Sodelujoče ilustratorke in ilustratorji ne ustvarjajo samo leposlovne produkcije, ampak med drugim časopisno ilustracijo, znanstveno ilustracijo, prav tako bodo razstavljali tisti, ki so ustvarili drugačno serijo del, kot je zanje običajno. Decembrski sejem razširja pogled na ilustracijo in jo predstavlja kot samostojno umetniško zvrst.« Dostop do sejemske ponudbe bodo dan prej omogočili na spletu, kjer opažajo vedno večje zanimanje za slovensko ilustracijo. Leta 2020 so na spletu denimo imeli okrog 12.000 domačih in tujih obiskovalcev.

Zasnovali so še Ilustratorski kot, ki bo hkrati ob sejmu potekal v Cankarjevem domu, in sicer med 11. in 17. decembrom. Tudi tam bo mogoče kupiti ilustratorska dela, ki bodo v nasprotju s sejmom osredotočena na knjižno ilustracijo. V okviru Ilustratorskega kota so za otroke pripravili tudi dve delavnici. Glavni namen te novosti je ilustracijo popeljati v druge kraje; v Ljubljano jo bodo popeljali iz Maribora, kjer so ravnokar gostovali.

Slovenska ilustracija
v odlični kondiciji

Del vsakoletnega sejma je tudi sobotno druženje, na katerem lahko obiskovalci spoznajo sodelujoče ilustratorje. Poleg druženja ob stojnicah in sproščenega kramljanja o motivih in materialih, je bistvo Decembrskega sejma ilustracije v povezovanju ustvarjalcev. Starejše generacije, uveljavljena imena, spoznajo, kako delajo mlajši, za slednje pa je to odlična vstopna točka v morebitna nova sodelovanja. »Super se mi zdi, da vsi skupaj sodelujemo, da smo prijatelji in podpiramo drug drugega. Seveda ni vedno vsem vse všeč, so pa pomembni ti dogodki, na katerih se spoznamo. Sejem tudi vedno preseneti, vsako leto je čisto drugače. Letos bo prvič potekal na Stritarjevi. Upam, da bo več mimoidočih, ki ne bodo prišli brez razloga, ki bodo samo padli v prostor in jih bo mogoče odneslo v neki domišljijski svet,« meni ilustratorka Hana Stupica. Od najstarejših se bodo letos predstavili Marjanca Jemec Božič, Ančka Gočnik Godec, Jelka Reichman, Zvonko Čoh in Silvan Omerzu, mlajšo generacijo pa bo čisto prvič zastopala Alin Kostiov.

Vloga Decembrskega sejma je torej dvojna. Po eni strani predstavlja in promovira avtorje in avtorice, po drugi strani pa obiskovalcem ter obiskovalkam omogoča nakup njihovih del. »Obe vlogi sta enako pomembni,« nadaljuje Tina Popovič in poudari, da nastaja vedno bolj povezana ilustratorska skupnost. »Iz tega razloga smo se odločili, tudi na pobudo ilustratork in ilustratorjev, odpreti Center ilustracije, ki jih predstavlja tako na spletni platformi kot s številnimi izobraževanji ter dogodki.« Center ilustracije, ki trenutno povezuje okoli 60 ilustratorjev, je dejaven od leta 2021, slovensko ilustracijo pa je predstavil tudi na minulem knjižnem sejmu v Frankfurtu, kjer se je izkazalo, da so bili tamkajšnji obiskovalci dobro seznanjeni z mojstrstvom slovenskih avtorjev. Nekateri so tujim založbam dobro poznani, spet drugi so že uveljavljeni kot prejemniki največjih nagrad z ilustratorskega področja. 

Priporočamo