Osrednji temi letošnjega Ljubljanskega festivala kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, ki je naš največji festival za otroke, bosta pripovedovanje in ilustracija. Ideja za to programsko rdečo nit je bila, kot pojasnjuje vodja programa in koordinatorica festivala Tadeja Pungerčar, prisotna že lep čas. »Pripovedovanje in ilustracija sta namreč tesno povezana tako rekoč z vsemi umetniškimi zvrstmi, ki sestavljajo program festivala Bobri. Epidemija in čas po njej pa sta v družbo gotovo prinesla potrebo po več druženja, deljenja zgodb, pripovedovanja in poslušanja o tem, kaj se nam je dogajalo in kaj vse smo doživeli. Kar ne velja samo za odrasle, temveč tudi za otroke. Pa naj bo to z besedami ali slikami.« Kot še poudarja vodja programov Bobrov, so pri deljenju zgodb poslušanje, pripovedovanje in uprizarjanje pomembni za razvoj domišljije, empatije, komunikacijskih veščin, spoznavanja kulturnih kodov ter razumevanje sebe in sveta okrog nas. Na Bobrih pa občinstvu tako ne bodo predstavili le novih in inovativnih umetniških oblik pripovedovanja in upodabljanja resničnega in domišljijskega sveta, lastnih misli, čustev in idej, temveč bodo pri gledalcih spodbujali aktivno poslušanje in opazovanje okolice. Ogledati si bo mogoče gledališke, filmske, glasbene in plesne predstave in se udeležiti vodenih ogledov, razstav, delavnic in drugih dejavnosti za otroke in mlade v produkciji in organizaciji številnih vladnih in nevladnih ustanov ter posameznikov, ki na področju kulturno-umetnostne vzgoje delujejo v Ljubljani in širše, del programa pa se bo odvil tudi v Domžalah in Sežani. Prevzem brezplačnih vstopnic za dogodke v Ljubljani bo potekal v soboto, 19. marca, med 11. in 14. uro v Klubu Slovenskega mladinskega gledališča na Vilharjevi 11. Velja, da vsak odrasel obiskovalec lahko prevzame vstopnice za tri prireditve, vendar ne več kot po pet za eno prireditev. Za delavnice, razstave in druge vodene dejavnosti se je treba na dogodke prej prijaviti, kontaktne podatke je mogoče najti na festivalski spletni strani ali v katalogu festivala.
Program letošnjih Bobrov je sestavljen iz prireditev, ki si jih je mogoče ogledati na rednem programu gledališč oziroma kinodvoran, kakor tudi iz številnih novosti, med katerimi so kar nekaj dogodkov pripravili prav za festival. Premiero bodo na festivalu doživeli uvodna gledališko-pripovedovalska predstava Razcufane zgodbe, zaključna filmsko-glasbena predstava Mišja glasbena hiša, na kateri bo mogoče spremljati nastajanje glasbe za animirani film, interaktivni koncert Um & Kuna Freestyle Show, film Moj oče klobasa in literarni dogodek Pravljično potovanje Hansa Christiana Andersena. Z mislijo na letošnji temi festivala so zasnovali tudi številne delavnice in vodstva po razstavah ilustracij v knjižnicah Mestne knjižnice Ljubljana.
Bobre bo tudi letos obogatilo gostovanje ustvarjalcev iz tujine, tokrat iz Avstrije, Hrvaške in Madžarske. Med katerimi je zagotovo posebnost hrvaška gibalna predstava za dojenčke Ninabu, za spektakel pa bodo poskrbeli na madžarski cirkuško-plesni predstavi Ramazuri. Festival bo spremljal delovni zvezek Bobrov dnevnik, ki so ga zasnovali v Kinodvoru, v centru za mladinsko književnost in knjižničarstvo Pionirska pa so pripravili obsežen seznam kakovostnih knjig, ki so tako ali drugače povezane s temama letošnjega festivala. Celoten program Bobrov z morebitnimi spremembami je mogoče spremljati na festivalski spletni strani www.bobri.si.