Knjiga z naslovom Upanje (italijansko Spera) je izšla pri založbi HarperCollins. Gre za osebno kroniko papeževega življenja. Frančišek je spomine začel zapisovati marca 2019, v knjižno obliko pa mu jih je pomagal zapisati italijanski pisec Carlo Musso. Sprva je papež sicer nameraval, da bi njegove spomine objavili po njegovi smrti, a se je kljub temu odločil, da knjigo bralcem ponudi že sedaj. 

V knjigi pripoveduje o mnogih podrobnostih svojega življenja. Pripoveduje zgodbe iz svoje mladosti v Argentini, tudi o svojem navdušenju nad nogometom in navijanju za nogometni klub San Lorenzo. V zvezi s tem je opisal tudi, kako je njegov oče med nogometno tekmo prav tega kluba doživel infarkt in 20 dni kasneje, 24. septembra 1961, umrl. Bodoči papež Frančišek je kot najstarejši od petih otrok moral poskrbeti za družino.

Papež, ki ne gleda televizije

Med zanimivi podrobnostmi iz zasebnega življenja papeža je tudi ta, da se je odločil, da ne bo gledal televizije. Kot je zapisal, se je tako zaobljubil 15. julija 1990, ko je v jezuitski skupnosti gledal televizijo in videl prizore, ki so ga užalili. »Zdi se mi, kot da mi je bog naročil, naj ne gledam televizije, ker to ni dobro zame,« je zapisal.

Bela škatla cerkvenih skrivnosti

Spominja se tudi ključnih dogodkov papeževanja, vključno z dvema poskusoma atentata leta 2021 med obiskom v Iraku. Podrobno opiše tudi, kako mu je njegov predhodnik papež Benedikt predal »belo škatlo.« To se je zgodilo med njegovim prvim obiskom bivšega papeža v poletni palači Castel Gandolfo, kjer je bival. »V škatli so bili dokumenti v zvezi z najbolj težkimi in bolečimi zadevami v cerkvi. O primerih zlorab, korupciji, temačnih dejanjih in drugih napačnih dejanjih,« je v knjigi zapisal papež. Ob predaji škatle naj bi mu papež Benedikt dejal: »Vse je tu. Sedaj si ti na vrsti, da se ukvarjaš s tem.«

14 January 2025, Italy, Rome: A display showcases Pope Francis' new book, 'Spera'. As the first pontiff to author an autobiography, Pope Francis reflects on his life journey, while addressing key issues of contemporary times. Photo: Monica Giuliani/IPA via ZUMA Press/dpa

Knjiga bo v slovenščini izšla septembra. Foto: dpa

Načrtoval svoj pogreb

Malce bizarno je, da v knjigi opisuje tudi načrte za svoj pogreb. Kot je zapisal, ne želi biti pokopan v baziliki svetega Petra, kjer so pokopani drugi papeži, temveč si želi biti pokopan v cerkvi Santa Maria Maggiore, kamor pogosto hodi molit pred velikimi trenutki. »Vatikan je dom moje zadnje službe, ne moj večni dom,« je zapisal papež Frančišek.

Knjiga je zaenkrat izšla v 18 jezikih, septembra se obeta tudi v slovenščini, v prevodu novinarja ter dolgoletnega dopisnika RTV Slovenija iz Rima in Vatikana Janka Petrovca.

Priporočamo