Festival bralne kulture Prepišno uredništvo, ki letos praznuje jubilejnih deset let, ima zanimive začetke. Spontano se je razvil iz dnevov odprtih vrat uredništva LUD Literature in se sčasoma prelevil v odmeven tematski literarni festival. Kot bi glasbenika na ulici končno nekdo odkril. Razlog za slavje pa niso samo leta, pač pa novi prostori LUD Literature na Trubarjevi 51, kjer bo Prepišno uredništvo od zdaj naprej mešalo ideje, prebliske in morda komu kje tudi štrene. Kot pač znajo tiste zgodbe, ki z izstopajočo kreativno lepoto odstirajo in kažejo drugačne perspektive osupljivih notranjih svetov.
Nagrajena literarna kritičarka in urednica Veronika Šoster, ki skupaj s pesnikom, pisateljem in urednikom Andrejem Hočevarjem organizira letošnjo edicijo, pravi, da je festival priložnost odpiranja specifičnih tem, ki se jih z udeleženci lotevajo z različnih zornih kotov. Sam festival je tudi namenjen bolj zahtevnim bralcem. »Vedno se osredotočamo na tiste teme, ki so zapostavljene ali pa je o njih bolj redko govor na knjižnih festivalih. Cilj je temo čim bolj obdelati, analizirati, dodelati in jo tudi udejanjiti.« Prepišno uredništvo s tokratnim podnaslovom Fikcija je vse bo letos zaznamovala tema avtofikcije, žanra v vzponu, ali z drugimi besedami – pisanje onkraj domišljenega in dejanskega.
Ko spregovori nerojeni otrok
Veronika Šoster pojasni, da je pri nas v zadnjih letih vedno več del, ki so avtofikcijska: »To je leposlovno pisanje, ki izhaja iz osebnih izkušenj, ampak ne gre samo za dnevniške zapise, zaznamke, za dejstva, temveč je vedno vključena literarna komponenta. To pomeni, da je sicer lahko kaj izmišljenega, za potrebe fabule prikrojenega. Lahko je drug pripovedovalec ali pa osnova, vzeta iz neke življenjske izkušnje, okoli česar nastane literarna zgodba.« Rdeča nit festivala po naključju sovpada tudi z aktualno Nobelovo nagrado francoski kraljici avtobiografske pripovedi Annie Ernaux, ki je še dodatno okrepila avtofikcijo kot pomemben žanr sodobne kreativnosti.
Šosterjeva med dogodki posebej izpostavlja srečanje in delavnico Kako (ne) pisati o sebi, ki bosta potekala od 25. do 27. oktobra, vsakič ob 16.30. Dogodek bo vodila Katja Gorečan, ki je nedavno izdala svoj prvi roman Materinska knjižica. »Njen roman je nekaj zelo posebnega, nekaj edinstvenega v slovenski literaturi. Mojstrsko napisano delo govori o spontanem splavu, pripovedovalec pa je nerojeni otrok, zato je to zelo močna bralska izkušnja. Splav ni uporabljen samo kot del zgodbe ali kot šokanten podatek. Dejansko je tematiziran skozi avtofikcijsko pripoved avtorice, ki bo na delavnici z udeleženci debatirala, kako osebne izkušnje prenesti v literaturo,« pove Šosterjeva, ki je tudi urednica Materinske knjižice. Spontani splav je še vedno tabu tema, so pa takšne knjige pomemben korak v smeri odprtega pogovora in opolnomočenja žensk s tovrstno izkušnjo. Tudi na Katjo Gorečan se je samo en mesec od izdaje romana obrnilo že več bralk, ki so doživele podobno.
V ponedeljek, 24. oktobra, bodo ob 19. uri s pogovorom Pisanje nima nobene zveze z nevihto Dijana Matković, Katja Kobolt in Iva Kosmos odprle festival, katerega posebnost so med drugim kratka, desetminutna predavanja Nakratki, kamor povabijo ustvarjalce z raznolikih področij. V prvi skupini »ta kratkih« bodo v torek, 25. oktobra, ob 19. uri besedo prevzeli Dejan Koban, Jaka Železnikar in Vuk Ćosić, kasneje, ob 19.45, pa še Matjaž Ivanišin, Tomaž Grom in Izar Lunaček. Vstop na festival je prost, medtem ko je število sedežev omejeno. Za knjižne molje je še posebej pomembna informacija, da so med festivalom knjige LUD Literature na voljo po akcijskih cenah.