Žiga Deršek je po izobrazbi diplomirani dizajner notranje opreme, po srcu pa glasbenik. Njegovo glasbeno kariero je zaznamovala božična skladba Božič bo, zmerna uspešnica, ki jo je prvič zapel pred štirimi leti.
Slavni, znani in tisti manj znani Slovenci, ki se še vedno trudijo označiti svoj teritorij pod žarometi – estradniki, če uporabimo bolj eksotično poimenovanje, pred televizijskimi kamerami in v drugih intervjujih pogosto odgovarjajo na že ustaljena klasična oziroma klišejska vprašanja v zvezi s počutjem, ljubezenskim statusom, kariernimi dosežki. Mi se s tem ne bomo ukvarjali. Nas zanima, kdo je človek, ki se skriva za slavnim, znanim ali manj znanim imenom, kar bodo pokazali njihovi odgovori na vprašanja, ki jih načeloma niso vajeni.
Prvi trnek smo vrgli pevcu, glasbeniku, radijskemu in televizijskemu voditelju Žigu Deršku. Po izobrazbi je diplomirani dizajner notranje opreme, po srcu pa glasbenik. Najraje prepeva nežne pop balade in šansone, pa tudi živahnejše melodije. Njegovo glasbeno kariero je zaznamovala božična skladba Božič bo, ki je luč sveta ugledala pred štirimi leti. Ko ne piše svojih pesmi, ga lahko gledalci in poslušalci spremljajo v oddaji Jutro na Planetu in na frekvenci Radia Veseljak. Žiga Deršek se je v zadnjem času slovenskemu občinstvu predstavil tudi kot spreten kulinarični navdušenec. Leta 2020 mu je za las ušel finale v oddaji Masterchef Slovenije.
Deršek prihaja iz okolice Žalca, kjer rad obiskuje fontano piva, čeprav mu od žlahtnih pijač najbolj prija rumeni muškat. Otroštvo je preživel v vaškem okolju, iz katerega so se mu v spomin vtisnile brezskrbne in barvite asociacije, kot je denimo ropot in dim, ki se vleče za traktorji, igra z vodnimi baloni, koline, koledniki, jajčerija in prihod svetega Miklavža. V prazničnem času tik pred novim letom je doživel pomembno življenjsko prelomnico. V zakonu z ženo Evo se jima je rodil prvi otrok, sin Nace Noel. Novopečena družinica je tik pred zdajci ujela božič, ki jim ga je tako uspelo prvič praznovati skupaj.
Če bi lahko obdržali samo en spomin za preostanek svojega življenja, kateri bi bil in zakaj?
Verjetno trenutek, ko sem se prvič potopil v pogled moje Eve. Že takrat sem čutil, da je več kot simpatija. Verjamem, da bi me ta spomin spomnil na vse, kar sva do zdaj preživela in doživela skupaj. In tako ne bi bil le eden.
Če bi lahko naložili svojo zavest v stroj, bi to storili? Zakaj da oziroma zakaj morebiti ne?
Ne. Stroj bi gotovo opravil mnoge naloge bolje od mene, našel originalne rešitve in odgovore na vprašanja, ki jih moja zavest ne pozna. Toda duša in topla človeška nota, ki sta meni najdražji, bosta pri stroju vedno umanjkali.
Če bi lahko živeli v katerem koli zgodovinskem obdobju, katero obdobje bi izbrali in zakaj?
Babica mi večkrat omeni, da so bili včasih srečnejši, živeli so bolj skromno, bili zadovoljni z manj. Šel bi pogledat, ali je bilo res tako, bi se pa verjetno hitro vrnil v sedanjost. Domovina je krasna, v tem obdobju sem obdan s svojimi najdražjimi, svojo družino in našo skupno prihodnostjo. Izberem tukaj in zdaj.
Če bi lahko imeli večerjo s komer koli, kdo bi to bil in o čem bi se pogovarjala?
Ta trenutek izberem svojega dedka, ki se je poslovil od tega sveta 14 dni po mojem rojstvu. Povedal bi mu, da je postal pradedek, spraševal bi ga o njegovem življenju, želel bi slišati njegov glas.
V katero prepričanje ali idejo, ki ste jo imeli, ko ste bili mlajši, zdaj ne verjamete več?
To, da obleka naredi človeka. Prav vsem dam priložnost. Prava veličina človeka se skriva v njem samem.