Ameriška akademija filmskih umetnosti in znanosti, ki podeljuje oskarje, je pred dobrim tednom na spletni strani objavila povzetek novih pravil, ki bodo začela veljati že na naslednji podelitvi oskarjev prihodnje leto. Ne brez presenečenj. Člani akademije si bodo po novem morali ogledati vse nominirane filme v vsaki kategoriji, če bodo želeli glasovati v zadnjem krogu za oskarje. Nenavadno, kajne? Pričakovali bi seveda, da je to samoumevno, a očitno praksa doslej ni bila ravno takšna. Nekateri glasovalci so po pisanju tamkajšnjih medijev celo javno priznali, kako jim ni uspelo ogledati si vseh filmov ali pa niso v celoti videli tistih z daljšo minutažo. Ljubitelji pa takšni.
Kako naj bi vse skupaj akademija izvedla v praksi? Akademija bo to, kaj in koliko si je kdo ogledal, preverjala prek svoje ekskluzivne platforme za pretočno gledanje filmov Academy Screening Room. Ta oskarjevski netflix bo samodejno beležil aktivnost glasovalcev, na podlagi teh podatkov pa bo nato podeljena zelena luč za volilno pravico v zadnjem krogu, potem ko so že znane nominacije za tekoče leto. Pravilo bo veljalo za vse kategorije. Za filme, ki si jih bodo člani akademije ogledali zunaj platforme, na primer v kinu ali na kakšnem drugem dogodku, bodo morali tisti z glasom oddati preprost spletni obrazec, kje in kdaj so si kakšen film ogledali. V tem delu se akademija tako hočeš nočeš še vedno zanaša na integriteto svojega volilnega telesa. Malopridneži in lenuhi bodo skratka še vedno imeli možnost prelisičiti sistem.
Naslednje oskarje, ki bodo vsaj na papirju razdeljeni pravičneje, bodo podelili prihodnjega 15. marca, nominacije pa bodo, kot je običajno, razglasili na začetku leta, 22. januarja. Akademija je ob tem pretresala tudi pravila, kako obravnavati filme, ustvarjene s takšno ali drugačno pomočjo umetne inteligence. Pri letošnjih nominirancih je na primer odmevalo, kako so izpopolnili madžarski naglas Adriena Brodyja in Felictiy Jones v filmu Brutalist, pa recimo, kako so v filmu Emilia Pérez z digitalnimi orodji pomagali lepše peti glavni igralki Karli Sofii Gascon. Uporaba orodij umetne inteligence sicer ne bo »niti koristila niti škodila« možnostim filma za nominacijo, bo pa akademija ocenjevala, kakšen je v ustvarjalnem procesu vložek človeka.
Slavnostna podelitev oskarjev bo leta 2028 slavila stoletnico. Na jubilejni slovesnosti čez tri leta bodo prvič podelili tudi oskarja za film z najboljšimi kaskaderskimi prizori. »Vse od prvih dni kinematografije je oblikovanje kaskaderskih prizorov sestavni del filmskega ustvarjanja,« sta ob najavi nove kategorije sporočila izvršni direktor akademije Bill Kramer in predsednica akademije Janet Yang. Odločitev akademije sledi v zadnjih letih vse glasnejšim pozivom za vpeljavo kaskaderskega oskarja. Mnogi so namreč prepričani, da je delo junakov, ki zasijejo takrat, ko si glavni igralci ne upajo ali niso sposobni izvesti fizično zahtevnih ali nevarnih prizorov, enakovredno prispevku oblikovalcev zvoka, maskerjev ali mojstrov vizualnih učinkov, ki vsi že imajo možnost prejeti prestižni zlati kipec.