Komik, televizijski voditelj in producent Conan O'Brien bo 2. marca prihodnje leto prvič v vlogi voditelja podelitve oskarjev. Organizatorji so namreč pred že 97. podelitvijo oskarjev sporočili, da bo O'Brien nasledil komika Jimmyja Kimmla, ki je podelitev oskarjev vodil že štirikrat. Nastop slednjega je lani minil v znamenju ne preveč posrečenih šal, ki so bile večinoma vezane na nominirane filme. Že drugo leto zapored prav tako nihče ni mahnil voditelja.
Prvi mož Ameriške akademije filmskih umetnosti in znanosti, ki podeljuje zlate kipce, Bill Kramer in predsednica akademije Janet Yang sta O'Briena označila kot »popolno osebo, ki bo pomagala voditi globalno slavljenje filma s svojim briljantnim humorjem, ljubeznijo do filmov in strokovnim znanjem o televiziji«. Izvršna producenta Raj Kapoor in Katy Mullan pa sta izbranca označila za »neverjetno duhovitega, karizmatičnega in smešnega«.
O'Brien bo moral vse te hvalospeve seveda še upravičiti. Je pa 61-letnik iz Massachusettsa star maček, petkratni dobitnik emmyja, voditelj več večernih televizijskih pogovornih oddaj, vključno z The Tonight Show, trenutno pa vodi podkast Conan O'Brien Needs a Friend. Pred tem je bil tudi scenarist za Saturday Night Live. Akademija se sicer v zadnjih letih bori s padcem gledanosti, še leta 2014 je bilo pred zasloni recimo več kot 43 milijonov ljudi, številke pa so do danes krepko padle. Lanskoletno prireditev si je denimo ogledalo slabih 20 milijonov gledalcev.
Največji favoriti za oskarje 2025
Mediji onstran luže so medtem že začeli napovedovati največje favorite. Med njimi je kar nekaj filmov, ki ste jih lahko nedavno videli na ljubljanskem filmskem festivalu, pri čemer bo nekatere od tega tedna dalje mogoče videti tudi v rednem kinosporedu. Na primer vatikansko dramo Konklave v režiji Edwarda Bergerja, avtorja vojne drame Na Zahodu nič novega, ki je lani prejela štiri oskarje. Pa recimo dramedijo Anora o slačipunci iz Brooklyna, ki v eni svojih delovnih izmen spozna Ivana, razvajenega, a simpatičnega sina ruskega oligarha.
Glede na prve odzive kritikov zelo visoko kotira tudi muzikal Žlehtnoba: Pravljica o izvoru zla z Ariano Grande in Cynthio Erivo. Če muzikal žanrsko križamo s kriminalno dramo, dobimo naslednjega favorita, to je film Emilia Pérez v režiji Francoza Jacquesa Audiarda. Na Liffu smo videli tudi triinpolurno epopejo Brutalist, ki jo je kritik Večera Matic Majcen označil za monumentalno filmsko delo in veličastno kinoizkušnjo, ki ima vsled dolžine celo 15-minutni premor po zgledu klasičnih ameriških epopej, kot sta Lawrence Arabski in Ben-Hur.
Ko govorimo o nagradah v najprestižnejših kategorijah, se omenja tudi film A Complete Unknown, biografska glasbena drama v režiji Jamesa Mangolda, ki temelji na knjigi Dylan Goes Electric! iz leta 2015. Boba Dylana igra Timothée Chalamet, ki smo ga letos videli v nadaljevanju filma Dune: Peščeni planet. Slednji si bo sicer po napovedih skupaj z nadaljevanjem Gladiatorja bržkone razdelil nagrade v kategorijah za zvok in vizualne učinke. Nominacije za naslednje oskarje bodo objavljene 17. januarja.