Izpadi digitalnega omrežja niso izključeni

Kot je znano, lahko gledalci, ki se ne nahajajo na tako imenovanih belih lisah, spremljajo televizijske programe v obeh tehnologijah do začetka decembra, ko bo tudi prišlo do ugasnitve analognih oddajnikov. V torek so zato morali gledalci z mariborskega in prekmurskega območja preklopiti nazaj na analogno spremljanje televizijskih programov. Kot pravi Dolenec, so se podobne težave pojavljale že pri analognem oddajanju, ne izključuje pa dejstva, da bo do podobnih izpadov prišlo tudi po opravljenem preklopu. Razlika bo "le", da bo pri podobnih težavah prišlo do izpada vseh programov, ki so na določenem multipleksu, medtem ko se je pri analognem oddajanju to zgodilo le enemu programu. "V zadnjem letu beležimo dve tehnični okvari, ki sta povzročili prekinitev oddajanja. Pri tehničnih sistemih prenašanja signalov stoodstotne zanesljivosti ni, lahko pa se ji zelo približamo," sporočajo iz RTVS.

Operaterji še brez zapolnjenih zmogljivosti

Čeprav nas do preklopa ločijo še trije tedni, pa v tem trenutku še ni povsem jasno, katere programe bosta operaterja ponujala na svojih multipleksih. RTVS, ki bo na javnem multipleksu predvajala vse svoje programe, ima za zdaj sklenjeno pogodbo le s Pro Plusom (Pop tv in Kanal A), Norkring, ki skrbi za komercialni multipleks, pa s TV3 in Pink SI. Norveška družba ima sicer podpisane dogovore o vstopu v svoj multipleks še s programi RTS, TV Primorka, Vaš kanal in RTS +, tako da bodo do 1. decembra potekala še zadnja pogajanja, da bi operaterja zapolnila vse kapacitete na svojih multipleksih.

Kot kaže, pa cene gostovanja na multipleksih, ki so v preteklosti povzročile kar nekaj nejevolje pri izdajateljih televizijskih programov, v tem trenutku niso več v ospredju. To dokazuje tudi prestop televizijskih hiš TV3 in RTS z javnega h komercialnemu operaterju. "Za vstop v digitalni multipleks B smo se odločili zaradi dobre poslovne ponudbe, ustreznih tehničnih rešitev in zaupanja v operaterja. Vsekakor smo izbrali ponudbo, ki odgovarja tehničnim ter organizacijskim zahtevam in je hkrati finančno vzdržna. Vsebina poslovnega dogovora pa je zaupne narave," pravijo na TV3, medtem ko se regionalna televizija RTS z Norkringom še vedno pogaja. "Do 1. decembra imamo sklenjeno pogodbo z RTVS, z Norkringom, s katerim smo podpisali dogovor o sodelovanju, pa se še pogajamo. Težava je le, da v tem dogovoru niso zapisani odpovedni roki. Odločitev bo težka," nam je minuli teden povedal direktor RTS Stipe Jerič, ki si želi, da bi z Norkringom sklenili pogodbo o sodelovanju za krajši rok in da bi obstajala tudi možnost prekinitve sodelovanja, če bi se na trgu pojavil še tretji multipleks. Tako pri TV3 kot pri RTS so nam sicer neuradno potrdili, da bistvenih razlik med cenami operaterjev ni. Kot je znano, najvišja cena Norkringa, ki je tudi v skladu z zavezami iz razpisa, znaša 360.000 evrov na program na leto, neuradno pa naj bi Norvežani v pogajanjih z izdajatelji to ceno še znižali.

Vzpostavitev tudi tretjega multipleksa?

Z RTVS so nam sporočili, da so podrobnosti pogodb, ki jih imajo sklenjene z izdajatelji programov, poslovna skrivnost, s podobnimi odgovori pa je pred tedni na skupni novinarski konferenci nastopil tudi generalni direktor Pro Plusa Pavel Vrabec. Ker bo RTVS po opravljenem preklopu največjemu konkurentu na trgu zagotovila večjo pokritost (99-odstotno), kot jo je imel pri analognem oddajanju (72- odstotno) in bi jo imel pri Norkringu (90-odstotno), tovrstno sodelovanje odpira vrsto vprašanj. Poznavalci razmer menijo, da želita največji televizijski hiši v državi ustvariti nekakšen monopol na slovenskem trgu, kar bi jima omogočila vzpostavitev še tretjega multipleksa (zanj naj bi bila zainteresirana RTVS), s katerim bi skušali s trga izriniti norveškega operaterja.

Iz neuradnih pogovorov z vodstvom norveške družbe smo sicer izvedeli, da se Norkring ne namerava umakniti s slovenskega trga in da si želi predvsem zdrave konkurence. Ker naj bi bile zdajšnje cene pri RTVS (kljub večji ozemeljski pokritosti) nižje kot pri komercialnem ponudniku storitev, se je Norkring že pritožil Agenciji za pošto in elektronske komunikacije, ki je sprožila nadzor cen RTVS.