"O ukinitvi blagovne znamke (še) ni odločitve"

"O tem, s katero blagovno znamko nastopiti na katerem trgu, se odločajo trgi sami v skladu s poslovno strategijo celotnega Sandoza," so nam odgovorili v Leku pod vodstvom Vojmirja Urlepa in ob tem zanikali informacije o začetku postopnega ukinjanja blagovne znamke Lek. "V Leku nismo odločali, niti sprejeli odločitve o postopni ukinitvi blagovne znamke Lek. Če in ko bomo o tem odločali, bomo javnost o tem obvestili pravočasno," so še zatrdili v Leku. Na izrecno vprašanje, koliko novih izdelkov so lani izdali pod blagovno znamko Lek in koliko pod blagovno znamko Sandoz, v Leku niso naravnost odgovorili. Povedali so le, da vsa zdravila, za katera imajo pridobljeno dovoljenje za promet, distribuirajo pod firmo Lek. Toda podatki hrvaškega registra zdravil kažejo, da nekatera zdravila, ki jih je v preteklosti razvil Lek, zdaj denimo proizvajajo tudi v Sandozovi romunski tovarni, imetnik dovoljenja za promet s pastilami angal, pršilom angal S, zdravilom za zdravljenje kroničnih stanj stresa lekotam... na Hrvaškem pa je v resnici Sandoz. Spremembe je v zadnjih tednih opaziti tudi pri medijski kampanji na Hrvaškem, kjer se pri nekaterih zdravilih omenja Sandoz in ne več Lek.

"Stari" Lek že od leta 2004 ne obstaja več

Čeprav segajo začetki Leka v leto 1946, je "današnji" Lek začel obstajati šele leta 2004 oziroma slabi dve leti po končanem prevzemu. Sredi leta 2004 je namreč Novartis prenesel na svojo hčerinsko družbo Novartis Pharma Storitve 100-odstotni delež Leka ter za okoli 80 milijonov evrov dolgov. Le kratek čas kasneje si je Novartis Pharma Storitve pripojila Lek in prevzela vse njegovo premoženje in obveznosti ter se tudi preimenovala v Lek. S tem manevrom je švicarski Novartis poplačal okoli desetino vseh stroškov prevzema, saj je prenesene dolgove moral dejansko vrniti kar Lek.

Pol milijarde evrov za dividende

Prevzem Leka sicer še vedno velja za največji prevzem v Sloveniji, saj je Novartis za ljubljanskega farmacevta leta 2003 odštel okoli 850 milijonov evrov. Tako ne preseneča, da se je po prevzemu močno spremenila tudi Lekova dividendna politika. Če je Lek do prevzema namenjal za dividende le manjši del dobička, je v zadnjih letih namenil zanje praktično ves bilančni dobiček. Od leta 2002 do lani je Lek namenil za izplačilo dividend že skoraj 540 milijonov evrov, od tega samo v zadnjih treh letih skoraj četrt milijarde evrov.

Izplačilo dividend in posredni prenos obveznosti na Lek pa nista edina manevra, ki sta Novartisu omogočila poplačilo stroškov prevzema. Številni Lekovi izdelki namreč pridejo na svetovne trge prek Novartisovih oziroma Sandozovih distribucijskih kanalov, kar švicarskemu farmacevtu omogoča tudi prelitje dobičkov iz Slovenije v davčno ugodnejše države. Prav transferne cene so bile tudi eden izmed pomembnih razlogov za padec dobička in prihodkov Leka v zadnjih letih. Leta 2009 je tako Lek ustvaril le dobre pol milijarde evrov prihodkov oziroma približno toliko kot leta 2005, medtem ko je denimo Krka v enakem obdobju prihodke povečala za tri četrtine.

Kako je lani posloval Lek, za zdaj še ni znano. Novartis namreč ne razkriva podatkov o poslovanju svojih hčerinskih družb, temveč zgolj po divizijah. Skupina Sandoz, v katero sodi tudi Lek, je v poslovnem letu 2010 ustvarila 1,86 milijarde dolarjev dobička iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) in 8,5 milijarde dolarjev prihodkov, kar je 14 odstotkov več kot leto prej. Prihodki celotne skupine Novartis so se lani zvišali na 37 milijard dolarjev, čisti dobiček pa za 18 odstotkov, na 7,3 milijarde evrov. V farmacevtskih krogih pa se v zadnjih mesecih vse bolj ugiba, ali se v Novartisu pripravljajo na prvo javno prodajo (IPO) Sandoza, ki se ocenjuje na več kot 20 milijard dolarjev.

matjaz.polanic@dnevnik.si