Kitajska je v okviru svojega programa raziskovanja vesolja vknjižila nov uspeh. Po skoraj mesec dni trajajočem potovanju je namreč lunarna sonda Chang'e 6 danes uspešno pristala na oddaljeni strani Lune.

Kitajska sonda Chang'e 6, poimenovana po kitajski boginji Lune, je 3. maja vzletela iz vesoljskega centra Wenchang na južnem kitajskem otoku Hainan, danes pa je, kot poročajo tamkajšnji mediji, uspešno pristala na oddaljeni strani Lune. 

 

 

Gre za šesto odpravo Kitajske na Luno od leta 2007. Odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken, ki je širok 2500 in globok osem kilometrov.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP bo sonda material na Luni zbirala s pomočjo vrtalnika in z robotsko roko. Kitajska je doslej edina država, katere plovilo je pristalo na oddaljeni strani Lune. Prvič ji je to uspelo leta 2019, ko je tam pristala sonda Sonda Chang'e 4. 

Temna stran Luna je doslej praktično še neraziskana. Kot so pred vzletom povedali kitajski znanstveniki, ima debelejšo in starejšo skorjo. Njene kraterje pa v manjši meri kot na bližnji strani Lune prekrivajo stari tokovi lave. Znanstveniki zato pričakujejo lažje zbiranje vzorcev, ki bi lahko omogočili nov vpogled v nastanek Lune in strukturo njenih tal.

 

 

Priporočamo