Ljubljanski mestni svetniki so na ponedeljkovi seji po hitrem postopku izglasovali predlog sprememb in dopolnitev Odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Odlok je bil izglasovan brez glasu proti, saj so opozicijski svetniki pred glasovanjem protestno zapustili sejo. Potrjena sprememba predvideva pet lokacij na območju parka, kjer bo mogoče organizirati prireditve brez soglasja Zavoda RS za varstvo narave, kot je veljalo doslej. Med lokacijami, kjer bo mogoče organizirati prireditve brez soglasja zavoda, bodo tako vrh Rožnika, Mostec, Plečnikov avditorij, sankališče ter območje med Jakopičevim sprehajališčem in otroškim igriščem.
Hitri postopek
Načrtovana sprememba odloka je bila v desetih dneh od najave deležna ostrih polemik, saj je bila razširitev dnevnega reda predlagana neposredno po tem, ko so v zavodu za varstvo narave zavrnili izdajo soglasja za jubilejni koncert, ki ga je v Tivoliju načrtoval glasbenik Robert Pešut - Magnifico. V javnosti je bila sprememba razumljena kot ukrep, s katerim želi občina vendarle omogočiti koncert glasbeniku, za katerega je znano, da je blizu županu in je bil tudi kandidat na županovi listi. Tako so ukrep razumeli tudi svetniki iz vrst opozicije. Jasminka Dedić iz zelene stranke Vesna je odlok poimenovala celo »lex Magnifico«. Pri tem je opozorila, da po njeni oceni predlog ne bi smel biti sprejet po hitrem postopku, saj so na tak način lahko sprejeti le manjši popravki. Že to, da zavod za varstvo narave nasprotuje spremembi odloka, pa po njeni oceni dokazuje, da sprememba ni manjša. Podoben očitek je izpostavil Aleš Primc iz svetniške skupine Glas za otroke in družino: »Tukaj ne gre za manjšo spremembo, ampak za bistveno spremembo, saj iz odloka umikate najpomembnejšo institucijo za varovanje okolja in narave. To ni majhna sprememba. To lahko storite šele po temeljiti strokovni in javni razpravi.«
Opozicija protestno zapustila sejo
Opozicijski svetniki so zaradi hitrega postopka kot tudi zaradi vsebine odloka še pred glasovanjem protestno zapustili sejo. Dedićeva je opozorila, da pri odloku ne gre samo za koncert enega glasbenika, ampak za nespoštovanje in spodkopavanje državnih institucij s strani župana. »Pravi motiv je, da si poleg ministrskih resorjev podredite tudi državne institucije. Prepričana sem, da bo naslednja institucija zavod za varstvo kulturne dediščine,« je opozorila svetnica in v primeru sprejetja odloka napovedala občinski referendum. Urška Honzak iz Levice pa je pred protestnim odhodom prebrala del poziva, ki so ga na mestni svet naslovili Mladi za podnebno pravičnost, in dodala: »Ne nasprotujemo dogodkom v Tivoliju, prvo besedo pa mora imeti stroka, in ne zasebni oziroma osebni interesi posameznikov.«
Podobne argumente so pred odhodom navedli tudi svetniki Piratov in Nove Slovenije. Tudi neodvisna svetnica Tina Bregant je pred protestnim odhodom s seje opozorila, da ima sprejetje odloka s takšno vsebino in na takšen način lahko daljnosežne negativne posledice: »Ne morem mimo dejstva, da smo s takšnim postopkom na spolzkem klancu uničevanja narave za potrebe zabave in denarja. To je zame neprimerno,« je izpostavila svetnica in pred odhodom prosila za ponovno ugotavljanje prisotnosti. Ob glasovanju je v sejni dvorani ostalo le še 24 svetnikov, vsi so glasovali za. Na več kot triurni seji je bilo sicer prisotnih 40 svetnikov, pet pa se jih je opravičilo. Za sprejetje odloka je potrebnih najmanj 23 glasov.
Dopolnilo Svobode
Odlok je bil izglasovan v paketu z dopolnilom svetniškega kluba Gibanja Svoboda (GS), ki je sicer del občinske koalicije. V dopolnilu so predlagali, da bi na omenjenih lokacijah še vedno bila potrebna presoja vplivov na okolje, habitate živalskih vrst in naravne vrednote. A tega soglasja ne bo več izdajal državni zavod, ampak pristojni oddelek mestne uprave za varstvo narave. »S spremembo odloka želimo doseči, da na izbranih območjih ne bi bila mogoča prav vsaka prireditev, o čemer bi odločal strokovni organ. Določenih je pet območij, na katerih so se prireditve dogajale že zdaj,« je povedala svetnica GS Vesna Ugrinovski in dodala, da to ne pomeni, da o prihodnjih prireditvah ne bi več odločala stroka, temveč da bi odločanje zavoda za varstvo narave prevzel občinski organ. Več opozicijskih svetnikov je kritiziralo dopolnilo kot sprenevedanje, saj je za tovrstna soglasja že pristojen državni zavod, ki pa so ga z odlokom izločili. Svetnik GS Marko Maver, ki je odlok predlagal, je dodal, da veljavna zakonodaja opredeljuje tri vrste parkov, med katere spada tudi krajinski, ki pa je večinoma v pristojnosti lokalnih oblasti. »Zavod za varstvo narave mi je potrdil, da trava v Tivoliju nima posebne naravovarstvene vrednosti, a to še ne pomeni, da jo lahko kar uničimo,« je dejal Maver. x