Kitajsko podjetje Huawei je 9. maja v Dubaju odprlo mednarodno razstavo HUAWEI XMAGE, s katero so obeležili 12 let Huaweija na področju mobilne fotografije. Za potrebe razstave so izbrali 300 fotografij, ki so jih tekom let zajeli uporabniki Huaweijevih telefonov. Izbirali so lahko med več milijoni prispelih fotografij. Velik delež teh je bil zajet s pomočjo mobilnikov serije P, ki je pri Huaweiju vselej pomenila osredotočenost na fotografijo. Od tod tudi P kot »Photography«. Ime serije je podjetje medtem upokojilo, zaživelo pa je novo ime Pura, ki ohranja pozornost na mobilni fotografiji. Najdražja različica serije Pura 70 Ultra je pri francoskem laboratoriju za ocenjevanje kvalitete fotografij DXOMARK dosegla doslej najvišjo oceno na področju mobilne fotografije s 163 točkami. Pri nas je medtem že v prodaji nekoliko cenejša različica Pura 70 Pro.

 

 

Čeprav DXOMARK ločene ocene za mobilnik Pura 70 Pro ni izdal, so fotografije te naprave prav tako odlične. V dnevni svetlobi ujamejo izjemno količino podrobnosti, ki po zaslugi odličnega dinamičnega razpona ohranijo nianse med osvetljenimi deli fotografije in deli, ki so v senci. Fotografije posledično ustvarijo občutek globine in zaživijo. Ob tem ni videti znakov glajenja slike z brisanjem podrobnosti. Da kamera Pure 70 Pro tega ne počne, se zelo dobro vidi na obrazih ljudi na skupinskih slikah, ki niso popačeni z glajenjem. H kvaliteti fotografij pomembno prispeva glavna kamera z nastavljivo zaslonko f1,4–f4,0, ločljivostjo 50 MP ter 1/1,3 palca velikim tipalom, ki omogoča boljši vnos svetlobe.

 

 

Ljubitelji bližinske fotografije pridejo na račun s teleobjektivom. Ta ima ločljivost 48 MP, zaslonko f2,1 ter 3,5-kratno optično povečavo. Hkrati omogoča 35-kratno makro povečavo za oster zajem podrobnosti žuželk, listov, reliefa kamnov in preostalega malega sveta iz razdalje vsega 5 centimetrov.

 

 

Udoben dizajn

 

 

Ker je kamera pomembna, ni pa vse, mora biti telefon tudi dobro in lepo izdelan. Na tem področju so bili Huaweijevi premijski telefoni vselej v vrhu industrije. Pri seriji Pura 70 je podjetje ubralo moto »Fashion Forward« oziroma modno naprej. Vodilo so vključili tudi v dizajn sklopa hrbtnih kamer. Ta ima obliko trikotnika, ki kaže naprej. Oblikovalska poteza telefon že od daleč loči od konkurence, ima pa tudi praktično vrednost. Spodnja stran puščice se v dlani nasloni na kazalec in telefon še varneje zasidra v desnico.

 

 

Hrbtišče telefona je matirano steklo prijetnega otipa, ohišje pa iz lahkega aluminija. K udobnosti Pure 70 Pro pripomore tudi odločitev za zaobljene robove in kote naprave. Zaslon OLED ščiti Huaweijevo steklo Kunlun druge generacije, diagonala pa meri 6,8 palca. Ločljivost je 1260x2844, osveževanje slike pa je prilagodljivo od 1 do 120 Hz za ravnovesje med varčnostjo in žametno gladko sliko. K gladkemu delovanju naprave medtem prispeva še optimizacija Huaweijevega operacijskega sistema EMUI 14,2, ki temelji na androidu, in Huaweijevega procesorja Kirin 9010. Preklapljanje med aplikacijami je hitro, brez zamud je tudi pri nalaganju fotografij. Tudi daljša zahtevnejša uporaba naprave ne povzroči pregrevanja.

K priročnosti telefona Pura 70 Pro prispeva tudi možnost nadzora naprave na daljavo s pomočjo ukazov z gibi. Za dodaten element varnosti pa skrbi sistem, ki prejeta sporočila na zaklenjenem zaslonu prikaže zgolj, če kamera prepozna obraz lastnika telefona. Za popestritev zaslona novi EMUI 14,2 ponuja še možnost interaktivnih animiranih začetnih zaslonov.

Hitro polnjenje in  možnost uporabe Googlovih aplikacij

 

Kdor pogosto pozabi na polnjenje telefona, bo cenil baterijo s kapaciteto 5050 mAh. Zlasti njeno podporo žičnega polnjenja z močjo 100 W in brezžičnega z močjo 80 W. Slednje telefon napolni do polovice v 15 minutah.

Zanemariti ne gre niti integracije odprtokodne rešitve microG v Huaweijevo tržnico z aplikacijami App Gallery. Storitev microG namreč  omogoča delovanje Googla na Huaweiju. Nastavitev za potrebe osnovnih Googlovih aplikacij, kot so YouTube, Zemljevidi, Gmail, Drive itd., je tako preprosta, da posamezniki, ki samodejno pritiskajo na gumbe »potrdi«, morda niti ne opazijo, da se je sploh kaj zgodilo. Potrebno je zgolj odpreti App Gallery, najti eno od Googlovih aplikacij in jo naložiti. Ob tem pa privoliti v nastavitev microG, in se kasneje, če Googlove aplikacije zahtevajo, vpisati v svoj Google račun.

Priporočamo