Pogajanja o plačni reformi so po besedah predsednika vlade Roberta Goloba v zaključni fazi. Kot je pojasnil na seji DZ, si želi, da bi jih do poletja zaključili. Verjame, da bo načrt uspešen, če se ne bo »vmes poskušal rušiti na različne načine«. Premierja je o plačah v javnem sektorju spraševal poslanec SDS Zvonko Černač. »Po dveh letih vaše vladavine polovica javnega sektorja stavka ali je stavkala, druga polovica pa se na stavko pripravlja,« je dejal poslanec.
Golob je pojasnil, da se pričakuje, da bodo do konca tega meseca pogajanja na stebrih, vključno z zdravstvenim sistemom, pripeljali do zaključka in bi pogajanja do poletja sklenili. Ob tem je ocenil, da imajo nekatere stavke – pa ne tista na upravnih enotah – mogoče bolj funkcijo »vzbujati pozornost, kot pa da bi dejansko naslavljale najbolj pereče probleme«. Ob tem je poudaril, da je ključno izhodišče plačne reforme, da nihče v javnem sektorju ne more imeti plače, ki bi bila nižja od minimalne. Tudi pri dinamiki izvedbe plačne reforme bo odpravljanje v tem segmentu imelo prioriteto, je zagotovil.
Dodal je še, da je treba vse skupine obravnavati enakovredno, je pa to po njegovih besedah težko, ker vsaka od njih vidi sebe kot nekoga, ki si to »iz katerega koli razloga bolj zasluži in je bolj enakovredna«. Najlepši primer je po njegovih besedah ravno na področju zdravstva, »kjer ena skupina, ki je sindikalno neizmerno dobro organizirana, ki ima najete svetovalce, ki ima najete odvetnike, pač izsiljuje, da je več vredna od drugih skupin v tem istem zdravstvu«.
Ponovil je, da se bo popravek plač zgodil za vse naenkrat, tako za negovalce, medicinske sestre, diplomirane medicinske sestre kot za zdravnike. Da je treba vse spremembe izpeljati naenkrat, pa po njegovih besedah vedo tudi zato, ker so lani prisluhnili upravičenim zahtevam mladih zdravnikov za dvig njihovih plačnih razredov. »Danes je to eden ključnih razlogov, zakaj Fides stavka – ker so bili mladi zdravniki v primerjavi s starejšimi privilegirani, ker danes teh, ki stavkajo, ne zanima, kaj je prav, zanima jih samo to, da je nekdo drug dobil, oni pa ne. In to imenujejo nesorazmerja,« je dejal Golob.
Golob: Opozicija straši ljudi
Italija za jesen pripravlja nove ukrepe, s katerimi bodo zaostrili nadzor na meji s Slovenijo, je v poslanskem vprašanju glede migracij premierju Robertu Golobu zatrdil Branko Grims (SDS). Grims je vprašanje postavil v luči nedavne izjave italijanskega zunanjega ministra Antonia Tajanija, da je Italija zaprosila za začasno prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo. Predsednik vlade je te navedbe označil kot popolne izmišljotine, zatrdil, da so razmere pod nadzorom, opoziciji pa očital strašenje ljudi. Golob je dejal, da v Grimsovih navedbah ni resnice, odgovarjanje na vprašanje, »ki temelji na popolnih izmišljotinah«, pa označil kot zapravljanje časa. Premier trdi, da so stvari glede migracij kljub povečanemu številu prihodov pod nadzorom.
Medicinska fakulteta v Kopru
Premier Robert Golob je na seji DZ med drugim dejal, da Slovenija po številu zdravnikov na tisoč prebivalcev izrazito zaostaja za primerljivimi evropskimi državami. Za povečanje števila zdravnikov je napovedal odprtje tretje medicinske fakultete pri nas, dogovor z Univerzo na Primorskem bodo podpisali v sredo. Denar za novo stavbo je že zagotovljen, obeta se 100 novih vpisnih mest, je zatrdil. Vpis prve generacije študentov pričakuje leta 2027. »To je najboljši možen odgovor, kako bomo povečali dostopnost – da bomo v Sloveniji izšolali več zdravnikov,« je poudaril Golob. x am, sta