Svet je odločitev sprejel skoraj soglasno, le z enim glasom proti, in se k temu vprašanju ne bo več vračal, je v izjavi novinarjem po seji pojasnil Golobič.

Na vprašanje, ali zahtevajo tudi zamenjavo mandatarja Boruta Pahorja, Golobič odgovarja, da je glede tega na vrsti SD, Zares pa da je svoje mnenje o tem izrekel že s pobudo iz meseca aprila, ko je Golobič k odstopu z vladnih funkcij pozval premiera ter predsednika SD Pahorja ter predsednico LDS Katarino Kresal.

Če do rekonstrukcije vlade v določenem roku ne bo prišlo, bodo odstopile tudi ministrice Zares; ministrica za gospodarstvo Darja Radić, ministrica za kulturo Majda Širca in ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs.

Golobič poudarja, da "je potrebno priti do nove vlade". Pri tem kakšna bo, pa je treba "prepustiti novemu mandatarju in stranki SD poglavitno vlogo". V novi vladi lahko po Golobičevih besedah sodelujejo tudi ministri, ki so danes v vladi.

Obenem zagotavlja, da stranka Zares nima v primeru rekonstrukcije nobenih vnaprejšnjih zahtev glede resorjev, kakor tudi ne glede kadrovske zasedbe. To pomeni, da tudi vse tri ministrice Zares nimajo namena sodelovati v prihodnji vladi, "v kolikor ne bi bil tak dogovor dosežen z novim mandatarjem".

Odločitev glede mandatarja pa je po Golobičevih besedah le v domeni SD in bi bilo nedopustno, da bi to predlagal Zares.

Glede predčasnih volitev danes niso odločali. Golobič je ponovil stališče Zares, ki je januarja v dokumentu proti t.i. blokadam nanizal vrsto problemov Slovenije in številna pričakovanja, kaj mora vlada narediti. Nekatere stvari so po Golobičevih besedah uspeli izpolniti, o nekaterih bodo še odločali.

Situacija je zelo resna

Situacija je zelo resna, opozarja, stranka SD pa je "dolžna dati predlog, h kateremu jo Zares ponovno poziva". Kot je še dejal Golobič, Zares ne želi postavljati ultimatov, saj je SD "suverena stranka". Zares le "izraža pričakovanje", kaj je treba storiti, da bi lahko vlada, ki bi jo sestavljala ta koalicija, učinkovito delala in zaključila mandat na primeren način, pravi in pritrjuje, da to lahko kasneje pomeni tudi pridružitev kakšne nove stranke.

K rekonstrukciji vlade je danes pozval tudi LDS, vendar Golobič zagotavlja, da se stranki o tem nista usklajevali.

Na vprašanje, ali se v Zares ne bojijo očitka, da povzročajo politično krizo, Golobič odgovarja: Kdor misli, da politične krize še ni, nima stka z realnostjo." Danes ne govorijo o čem novem, pravi, "morda pa naših opozoril niso jemali resno".

"Puško bo treba potegniti iz koruze"

Zagotavlja še, da ne "mečejo puške v koruzo", temveč je to način, "kako bodo puške potegnili iz koruze in mandat zaključili z bolj pozitivno bilanco".

Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri je z odločitvijo zadovoljen. Pojasnil je, da je kolegij predsednika stranke pred sejo sveta zbiral mnenja posameznih pokrajinskih odborov stranke, ki so po njegovih besedah pretežno šla v isto smer: "Da moramo biti jasni in ne moremo ponavljati mlačnih pozivov. Jasno je, da gremo iz koalicije, razen če postavljeni pogoji ne bodo v 14 dneh izpolnjeni."

Danes po Jurijevih besedah niso zahtevali odstopa Pahorja, "smo pa že konec aprila jasno povedali, kaj si o tem mislimo". Juri na vprašanje, ali bodo pričakovanja Zares torej izpolnjena, tudi če v dveh tednih ne bo prišlo do zamenjave premiera, odgovarja, da bodo to še videli.

Glede menjave mandatarja Pahorja so tudi po besedah predsednika DZ in poslanca Zares Pavla Gantarja "vse povedali konec aprila". Tudi Gantar je bil v izjavi za STA jasen, da je rekonstrukcija vlade v domeni SD.

Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je v izjavi novinarjem poudarila, da je bila odločitev sveta soglasna, skrbno pretehtana in je ne želi interpretirati. Zares je po besedah ministrice "zares" stranka, ki se je od prvega dne dela v vladi trudila delovati v skladu s koalicijsko zavezo, delati dobro za državo v tej javnofinančni situaciji ter z dosledno realizacijo tudi nepriljubljenih ukrepov pokazati, "da nam gre za dobro te države in ne za lastne položaje".

V SD za zdaj za odzive niso dosegljivi, premier Pahor pa naj bi na vprašanja medijev odgovarjal po četrtkovi seji vlade.

LDS predlaga sestavo nove levosredinske vlade

Svet LDS je danes sklenil, da bo SD predlagal sestavo nove vlade, v okviru zdajšnje levosredinske koalicije, je med sejo povedala predsednica LDS Katarina Kresal. Posebnih rokov, do kdaj naj se postavi nova vlada, v LDS ne zahtevajo, "bomo pa znali oceniti, kdaj se je nekaj zgodilo in kdaj se ni zgodilo," je dejala.

Pri sestavljanju nove vlade so v LDS po besedah Kresalove odprti za vse možnosti, pripravljeni pa so se odreči tudi svojima dvema ministrstvoma v vladi. Svojega mandatarja ne nameravajo predlagati, zmanjšanja ministrstev pa tudi več ne zahtevajo.

Prav tako je svet LDS največjo koalicijsko stranko, SD, danes pozval, naj prevzame odgovornost za izhod iz nastalega položaja in naj odgovornosti za izhod ne prelaga na ostali dve koalicijski partnerici Zares in LDS. "V LDS namreč težko sprejmemo tezo, da smo mi mali odločilni za to, kako bodo šle stvari naprej," je dejala Kresalova.

"Tako ne gre več naprej"

Za poziv k sestavi nove vlade so se po besedah predsednice LDS odločili, ker "tako ne gre več naprej". "Po nedeljski superklofuti smo namreč videli, da je odpor do te vlade prevelik, da bi lahko naši argumenti lahko udarili skozi vso meglo, ki se je nabrala. In čeprav smo od SD v ponedeljek pričakovali neko resno vodilo, kako naprej, pravega odziva ni bilo. S tem pa je nekaj hudo narobe, saj se ne moremo delati, kot da je vse v redu in da drugače ne more biti," je dejala.

Spomnila je, da je vlada v zadnjega pol leta izgubila pet pomembnih referendumov in da je njena podpora padla na vsega 15 odstotkov. "Zato je odločitev, ki je bila do danes sprejeta od odgovornih, to je da se nič ne spremeni, najslabša možna rešitev," je dejala.

Vlada po mnenju Kresalove kritično samorefleksijo potrebuje tudi zato, "če želimo da levosredinska opcija še živi in se razvija".

V LDS se zavedajo, da bo predlog vzpodbudil jezo v SD in da bodo deležni ciničnih in obtožujočih komentarjev, "vendar pa je položaj dolgoročno tako resen, da ga enostavno ne moremo gledati skozi prizmo medsebojni zamer".

Kresalova je sicer že med sejo sveta na socialnem omrežju Twitter zapisala, da je "optimalna rešitev ta trenutek nova levosredinska vlada, v okviru zdajšnje koalicije. Pri sestavi nove vlade smo odprti za vse variante."