"Interventni zakon je napačna rešitev," je prepričan Türk, ki ne vidi vzročne povezave med padcem pokojninske reforme in ostrim interventnim zakonom. Meni, da obstajajo druge alternative za stabilne javne finance.

Vlada in koalicijske stranke naj v prihodnjih dneh opravijo svoje notranje razprave, kako naprej. Vladi je treba dati možnost in čas, da opredeli prihodnjo pot. Predsednik premiera medtem ne bo klical na pogovor, a če Pahor želi nasvete Danila Türka, so "vrata odprta".

Je pa predsednik opozoril, da se politične krize ne sme podcenjevati, in da bi, če bi imel to možnost, po vsej verjetnosti tudi že razpustil parlament.

Slovenija potrebuje pokojninsko reformo

Türk je povedal, da Slovenija tako z demografskega kot ekonomskega vidika še naprej potrebuje pokojninsko reformo, in da potrebuje dvig starostne meje za upokojitev. Predsednik je zadovoljen, ker so sindikati ponudili roko, ponovil pa je tudi svoje sporočilo iz preteklosti: "Dialog, dialog in še enkrat dialog.“

Izide referendumov je Danilo Türk komentiral, da je verodostojnost vlade zelo načeta in da vlada ne uživa visoke podpore, zato je čas, da koalicijske temeljito razmislijo, kako naprej. Ocenjuje, da le menjava vlade ne bo zadoščala in da bo potrebna tudi drugačna politična kultura, ki ne bo temeljila na "histerizaciji, dramatizaciji in destruktivnosti".

Glede ostalih dveh padlih zakonov (o zaprtju arhivov in delu na črno) Danilo Türk meni, da resnejših posledic ne bo.

Delo vsakogar treba presojati kritično

Na vprašanje, ali še podpira premiera Boruta Pahorja, je odgovoril, da je treba delo vsakogar presojati kritično, dokončna ocena pa mora izhajati iz razprave v vladni koaliciji, saj ima ta odgovornost.

Türk je že lani vlado pozval, naj določi prioritete in na to vprašanje veže zaupnico. Nekaj so storili, a do konca niso šli in to zdaj ne zadošča več, pravi Türk. Tako se je treba po njegovem mnenju danes nujno vprašati, kaj storiti, da se kredibilnost vladi povrne.

Glede predčasnih volitev je dejal, da ta možnost ni idealna, je pa realna. A samo zamenjava strank na oblasti po njegovem prepričanju ni dovolj, saj potrebujemo drugačno politično kulturo, večjo privrženost dialogu in iskanju skupnih stališč ter večjo sposobnost oblikovanja nacionalnega interesa.

Po mnenju predsednika republike je ključna tudi sprememba volilnega sistema, ki bi zagotovila bolj neposreden vpliv volivcev na izbiro poslanca v DZ.

Preveč dramatiziranja v politiki

Türk je kritičen do aktualne politike. Po njegovem prepričanju je v našem političnem prostoru vse preveč dramatiziranja, histerizacije in destruktivnosti. Kot pravi, moramo v političnem razpravljanju doseči nekoliko mirnejše tone in trezno razpravo.

Vse razprave o škandalih in izredne seje v parlamentu ne pomagajo, prišel je čas za veliko mirnejše in trezno razpravljanje, je prepričan.