Pahor meni, da je vlada storila veliko, da je državo potegnila iz recesije in za vzpostavitev gospodarske rasti. "Gospodarstvo okreva, nezaposlenost pada," meni premier in izpostavlja, da je Slovenija "visoko socialno povezana družba".

Ostaja pa spoznanje, da so potrebne temeljite reforme, da bi zadržali konkurenčnost. Med kratkoročnimi ukrepi, ki bi po njegovih besedah zagotovili zagotovili vzdržnost javnih financ in zagotovili pogoje za nadaljnjo rast gospodarstva in padanje brezposelnosti, Pahor razmišlja o interventnem zakonu in rebalansu proračuna ali pa tudi samo o rebalansu proračuna.

Dokončne odločitve predsedniki koalicijskih strank danes še niso sprejeli, saj premier od finančnega ministrstva pričakuje izračun, ki bo pokazal, "kako je mogoče pametno investirati davkoplačevalski denar", da bi ohranili gospodarsko rast in padanje brezposelnosti ter zadržali relativno socialno povezanost.

Zagotovil je, da se bodo o ukrepih posvetovali s socialnimi partnerji. V četrtek naj bi vlada že sklenila, ali naj še ta mesec v DZ pošlje interventni zakon in rebalans, ali morda tudi samo rebalans proračuna. Že v petek pa naj bi se vlada - tako predlaga Pahor - sestala z vrhom socialnih partnerjev na novem krogu pogajanj.

Kot je dejal, bi v petek želel ugotoviti, ali obstaja pripravljenost za nadaljevanje sprejemanja zdravstvene reforme in reform trga dela. Prepričan je, da se s cilji reform vsi "bolj ali manj strinjamo", zato bodo s socialnimi partnerji tudi preverili možnost za oblikovanje druge pokojninske reforme.

V tem tednu se bodo tudi seznanili z osnutkom strategije upravljanja s kapitalskimi naložbami, ki ga je poslala agencija za upravljanje kapitalskih naložb. Po njegovih besedah želijo "tudi s procesom privatizacije narediti korak naprej pri bolj uspešnem, bolj gospodarnem in za državni proračun prijaznem upravljanju z državnim premoženjem".

Pahor je z današnjim pogovorom s predsednikom Zares Gregorjem Golobičem in predsednico LDS Katarino Kresal zadovoljen, saj po njegovem mnenju daje dovolj smernic in načrtov za nadaljnje delo.

Golobič: Kolegij predsednika vlade ni prinesel novega sporočila

Predsedniki koalicijskih strank so na kolegiju pri predsedniku vlade Borutu Pahorju govorili o nadaljnjem delu vlade in koalicije po padcu zakonov na nedeljskem referendumu. Predsednica LDS Katarina Kresal se je tudi ob odhodu medijem izognila, predsednik Zares Gregor Golobič pa je dejal, da sestanek ni prinesel kakšnega posebnega novega sporočila.

Kot je v izjavi za medije dejal Golobič, so na sestanku govorili predvsem o tehničnih vprašanjih in opravilih, ki so nujna v tem tednu z vidika delovanja vlade. V zvezi s tem so se po njegovih besedah dogovorili za kar nekaj aktivnosti.

Sicer pa bodo imele, kot je opomnil Golobič, vse tri stranke v tem tednu pomembne sestanke organov, ki so pristojni za izrekanje ključnih ocen in sprejemanje najpomembnejših odločitev. Ker se ti sestanki "še niso zgodili, nismo šli dlje od tega bolj operativnega govora o zagotavljanju normalnega funkcioniranja vlade in vodenja vseh pomembnih aktivnosti", pojasnjuje Golobič.

Kot pravi, je interventni zakon, ki ga je v nedeljo napovedal Pahor, ena od možnosti. "Tu so mnenja različna in do četrtka se bo to vprašanje razčistilo," je dejal. V vsakem primeru pa je, kot meni, "nujen rebalans, to se ve".

Na vprašanje, kakšno sporočilo prinaša poslancem Zares, s katerimi se bo danes sestal, je odgovoril, da ta sestanek ni prinesel kakšnega posebnega novega sporočila. Nasprotno pa bo, kot pravi, stališča poslanske skupine Zares prenesel na sejo sveta stranke in njihovo sporočilo na vlado, je pojasnil.

Na vprašanje, kakšna bo poteza stranke Zares, če Pahor ne bo odstopil, je Golobič odgovoril, da poteze Zares niso vezane na to odločitev in da bodo oni odločitev sprejeli v sredo, ko se sestane svet stranke.

Vrh Zares se za rekonstrukcijo vlade zavzema že dalj časa, na nizko kredibilnost te vlade pa je Golobič v nedeljo po padcu pokojninske reforme, zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ter novele zakona o arhivih opozoril vnovič.

Namestnik vodje poslanske skupine Zares Franci Kek pa je pred sestankom glede trenutnih razmer dejal le, da mu je žal, da niso predsednika Zares Gregorja Golobiča "poslušali že aprila, ko je predlagal, da se vsi trije koalicijski predsedniki umaknejo iz vlade".