"Kvalificirana večina jo je sprejela, a sindikati so zahtevali referendum in takoj je postalo jasno, da referenduma ne bomo dobili," je dejal premier. Vprašanje je, kdo je poraženec in kdo zmagovalec, a zmagovalca po njegovem prepričanju ni. "Spremembe so potrebne, ne samo pri pokojninskem sistemu, temveč ker ljudje s stanjem v družbi niso zadovoljni," je dejal, a vseeno izkazal zadovoljstvo, ker so po njegovem prepričanju svoje delo opravili ter ravnali prav in odgovorno. Tudi Janez Janša včeraj ni izkazal pretiranega zadovoljstva: "Časa za veselje ni. A odziv vladne koalicije na rezultate kaže, da mislijo, da so najboljši, in da so slabi vsi tisti, ki so ali glasovali proti slabim zakonom ali ostali doma. Ljudje so glasovali proti oblastniški aroganci, kajti vladajoči se še posebej takrat, ko je šlo za pokojninski zakon, niso bili sposobni dogovoriti s socialnimi partnerji, niti ne z minimalno večino v državnem zboru." Zaskrbljeni pa smo lahko tudi zato, pravi Janša, ker je vladna koalicija s slabimi predlogi in klovnovskim pristopom spravila besedo reforma na slab glas.

Pričakovani rezultati

Optimističen pa včeraj pozno zvečer ni bil niti pravosodni minister Aleš Zalar: "Sedaj bodo na plan prišla notranjepolitična vprašanja, nič pa se ne bo govorilo o blaginji državljanov." Karl Erjavec, predsednik stranke DeSUS, je izrazil presenečenje nad izidom, saj je pričakoval, da bo razlika manjša. Po njegovih besedah to pomeni le eno: "Treba se bo pripraviti na nov dogovor o reformi. Glavna napaka vlade je bila, da je šla v reformo na silo in ni iskala soglasja niti znotraj koalicije niti pri socialnih partnerjih." Radovan Žerjav, sicer zagovornik pokojninske reforme, je včeraj ocenil, da bi morali sprejeti to pokojninsko reformo, hkrati pa bi morala pasti vlada. "Vse reforme padajo in bodo padale tudi v prihodnje. Da vlada ne pada kljub njeni neučinkovitosti, pa je ključna blokada in tragični del problema." Gregorja Golobiča rezultati referenduma niso presenetili, saj so "si ljudje dali duška na vsebinah, o katerih referendum ni potekal".

"Nizka kredibilnost vlade je ovira na vsakem njenem koraku. Rezultati kažejo, da je bilo sorazmerno malo ljudi, ki so odločali o zakonih, veliko več se jih je izrekalo o vladi in o splošnem nezadovoljstvu," je izpostavil prvak Zares. Na vprašanje, ali bi moral minister za delo Ivan Svetlik odstopiti, odgovarja, da je odstop osebna odločitev. Vendar bi to odločitev obžaloval, saj meni, da je Svetlik dober minister. "Sem pomirjen, rezultat ne more biti presenečenje za nikogar. Problemi, ki smo se jih zavedali, ostajajo še naprej," je dejal Golobič.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič ostaja previden in podobno kot Janša opozarja, da bodo problemi ostali. "To so številke, ki nekaj dajejo slutiti, a v vsakem primeru razlogov za evforijo ni. Glavno sporočilo referendumskega rezultata je, ne podcenjevati sindikatov, jemljite nas za enakovredne partnerje, nova reforma pa naj bo bolj prijazna do ljudi." Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja, se boji, "glede na to, da je pamet zapustila to državo", sprejetja interventnega zakona, ki bi posegal v plače javnih uslužbencev.

Arogantna kampanja

S to ekipo in s tem ministrom ni mogoče priti do nobene normalne rešitve, pa pravi predsednik KSS Pergam Dušan Rebolj, ki je prepričan, da je za slab izid kriva arogantna kampanja vlade. Mateja Kožuh Novak, predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije in podpornica reforme, je včeraj povedala, da predlog pokojninskega zakona, če tudi bi bil sprejet, v tem hipu ne bi prinesel nobene bistvene rešitve: "Ljudje so ta trenutek prestrašeni in ogorčeni, politikom pa ne zaupajo."

Preberite še:

- Zadnji poziv premierju

- Svetlik: Ni razloga, da bi odstopil

- Kdaj do novega pokojninskega zakona

- Črni scenariji ekonomistov

Komentar Jožeta Poglajna: Referendum? O čem že?

Komentar Jožeta P. Damijana: Dramatični toni so odveč