Žarišče potresa, ki je tla stresel ob 1.56, je bilo 10 kilometrov severno od Kraljeva. Tresenje tal je v mestu povzročilo občutno škodo, terjalo pa je tudi dve smrtni žrtvi.

V predmestju Kraljeva je umrl zakonski par, ko se je porušila streha njune hiše, drugod po mestu pa je bilo ranjenih okoli 50 ljudi, ki pa večinoma niso utrpeli hujših poškodb. Huje je poškodovana le ena oseba, ki pa ni v smrtni nevarnosti. Prav tako nikogar ne pogrešajo.

Škodo so utrpeli številni, večinoma starejši objekti in stanovanjska poslopja v Kraljevu, med njimi poslopje mestnega sveta. Najslabše sta jo odnesla bolnišnica in zavod za javno zdravje, kjer so popokali zidovi in cevi, a so za okoli 500 bolnikov po poročanju časnika Blic poskrbeli pravočasno. Na mestnih ulicah je videti ruševine in steklovino, ki pa so jih že začeli čistiti.

Kot je po poročanju Tanjuga povedal župan Kraljeva Ljubiša Simović, je zaradi potresa okoli četrtina mesta ostala brez elektrike, oskrba z vodo pa medtem razen v določenih poslopjih ostaja normalna. Po poročanju beograjskega radia B92 so oblasti sicer prebivalce posvarile, naj vode ne pijejo.

Prav tako so zaradi potresa prekinjene povezave fiksne telefonije, motena je mobilna telefonija. Srbska televizija RTS je oddajanje preselila v sosednji Čačak, saj iz svojih prostorov v Kraljevu ne more delovati. Zaradi tresenja tal v Kraljevu in okoliških vaseh ne danes ne v četrtek ne bo pouka.

Ob potresu ni bilo večje panike ali incidentov

Prebivalci Kraljeva so zaradi nočnega potresa stekli na ulice, župan Simović pa jih je danes pohvalil, ker pri tem ni bilo panike ali incidentov. Po poročanju Blica naj bi prebivalci, ki imajo v bližini vikende, začeli zapuščati mesto. Kraljevo je sicer že ponoči obiskal srbski notranji minister Ivica Dačić, danes pa še minister za zdravje Tomica Milosavljević.

V kraju Vitanovac z okoli 2000 prebivalci, kjer je bilo žarišče potresa, trenutno ni ne vode ne elektrike, na številnih objektih, tudi na vaški šoli, je nastala velika gmotna škoda. Na srečo pa je bilo le nekaj prebivalcev lažje poškodovanih.

Potres so sicer čutili tudi drugod po Srbiji. Številne prebivalce Beograda, ki je od Kraljeva oddaljen slabih 200 kilometrov, je vrgel iz postelje, zaradi česar so nekateri v paniki stekli na ulice. Potres so med drugim čutili tudi v Novem Sadu in v sosednji Makedoniji.

Po potresu so zabeležili še več manjših popotresnih sunkov, ki bi se lahko še nadaljevali, a po ocenah srbskega seizmološkega zavoda novih močnejših potresov ni pričakovati.

Kot so po poročanju Tanjuga sporočili v sektorju za izredne razmere na srbskem notranjem ministrstvu, so pomoč Srbiji že ponudili kolegi iz pristojnih služb v Sloveniji, Makedoniji in Črni gori, a dodali, da ima Srbija za soočenje s posledicami potresa dovolj lastnih kapacitet.

Tadić in Cvetković Kraljevu obljubila hitro pomoč

Mesto Kraljevo v osrednji Srbiji, ki ga je ponoči prizadel eden najmočnejših potresov v Srbiji v zadnjih 30 letih, je danes obiskal srbski predsednik Boris Tadić. Del vlade s premierom Mirkom Cvetkovićem na čelu se je medtem v Kraljevu udeležil sestanka kriznega štaba. Tako Tadić kot Cvetković sta mestu in njegovi okolici obljubila takojšnjo pomoč.

Država se bo po besedah Tadića na potres hitro odzvala in bo za sanacijo škode med drugim dostavila gradbeni material iz blagovnih rezerv.

Srbska vlada bo po besedah Cvetkovića Kraljevu nemudoma, še danes ali najkasneje v četrtek, izplačala pet milijonov dinarjev (okoli 46.000 evrov) kratkoročne pomoči, ko bodo ocenili dejanske posledice in škodo, pa bo sledila še dolgoročna pomoč. Obljubil je tudi gradbeni material in obleko ter milijon dinarjev za ljudske kuhinje v mestu.

Tadić je sicer pohvalil pripadnike posebne enote notranjega ministrstva, ki so na območje prihiteli takoj po potresu in pomagajo pri odstranjevanju ruševin, lokalne prebivalce, ki so se izkazali ter v mestu ohranili red in mir, pa tudi voditelje političnih strank, ki so strankarske razlike tokrat pustili ob strani in pokazali solidarnost s prizadetimi.

Srbski predsednik se je v Kraljevu danes že sestal z županom Ljubišo Simovićem in se o razmerah na območju pogovarjal s predstavniki sektorja notranjega ministrstva za izredne razmere, kasneje pa bo med drugim obiskal še naselje Grdica, kjer je potres ponoči terjal dve življenji.

Cvetković je skupaj z ministrom za obrambo Draganom Šutanovcem in ministrom za zdravje Tomico Milosavljevićem sodeloval na sestanku kriznega štaba ter si ogledal mesto in govoril s prebivalci.

Po potresu z močjo 5,4 po Richterjevi lestvici so v Kraljevu, ki ga je tresenje tal najbolj prizadelo, razglasili izredne razmere. Žarišče potresa, ki je tla stresel ob 1.56, je bilo sicer 10 kilometrov severno od Kraljeva. Tresenje tal je v mestu povzročilo občutno škodo, terjalo pa je tudi dve smrtni žrtvi, okoli 50 ljudi je bilo poškodovanih. Nastala je precejšnja gmotna škoda.