Predstava v Malagi bi morala biti prva v okviru posebnega festivalnega tedna, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Toda voditeljica festivala Ana Maria Romero se je zdaj odločila, da bikoborbe odpove.

Po drugi strani španski časnik El Pais namiguje, da naj bi do odpovedi bikoborb v Malagi prišlo tudi zaradi premajhnega zanimanja javnosti zanje. Biki, ki naj bi nastopili, naj bi namreč prihajali iz reje, ki je na dvomljivem glasu, pa tudi torerosi niso bili ravno prva liga, je zapisal časnik.

Bikoborbe so sicer v Španiji trenutno precej "vroča" politična tema. Katalonski parlament je namreč konec julija sprejel odločitev, da bodo od 1. januarja 2012 v tej pokrajini prepovedane. Katalonija je tako postala prva regija celinske Španije, ki je ukrepala proti tej stoletni tradiciji. Prvi so bili sicer leta 1991 Kanarski otoki. A tovrstne borbe niso bile na teh otokih nikoli priljubljene, prepoved pa je v veljavo stopila, potem ko jih tam niso izvajali že več let.

Prepoved bikoborb so aktivisti za pravice živali že zahtevali tudi v regiji Madrid, kjer pa je tamkajšnja konservativna predsednica vlade Esperanza Aguirre napovedala, da bodo bikoborbe uvrstili na seznam kulturne dediščine.

V bikoborbah v Španiji vsako leto ubijejo več kot 11.000 bikov. V tej krvavi obliki zabave se letno obrne 1,5 milijarde evrov, neposredno ali posredno pa zaposluje 200.000 ljudi.