Konferenca bo po napovedih predsednika ZSSS Dušana Semoliča obsodila odločitev, da gredo predlogi sprememba zakona o delovnih razmerjih ter zakonov o malem delu in urejanju trga dela v nadaljnji postopek brez soglasja sindikatov. Po konferenci se bodo odpravili pred poslopje vlade, ki bo v sredo odločala o teh treh zakonih, in protestirali.

"Izrazili bomo izrazito nezadovoljstvo in nestrinjanje z ravnanjem vlade. To je namreč prva vlada, ki posega v zakon o delovnih razmerjih brez soglasja sindikatov. To je nedopustno. S tem se je vlada opredelila v prid lastnikom kapitala," pravi Semolič in dodaja, da bi morala ravno v času krize ta zakonodaja najbolj ščititi največje žrtve te krize - delavce.

Predlog novele zakona o delovnih razmerjih znižuje odpravnine in skrajšuje odpovedne roke. Predlog zakona o urejanju trga dela, ki bo nadomestil veljavni zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, bo nekoliko zvišal nadomestila za brezposelnost za prve tri mesece in razširil krog upravičencev. Zakon o malem delu bo uvedel institut malega dela, ki bo omejeno med drugim glede obsega dela in najnižjega plačila na uro, od tega dela se bo plačevalo prispevke, opravljali pa ga bodo lahko študenti, upokojenci in brezposelni.

ZSSS je že napovedala zahtevo po naknadnem zakonodajnem referendumu v primeru, da bodo sprejete neusklajene spremembe zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Tudi pri zakonu o delovnih razmerjih, pri katerem je Svetlik napovedal tudi obsežnejše spremembe, je po Semoličevih besedah "referendum realno sredstvo v obrambi pravic".