Veliko drame je bilo v poslopju ameriškega parlamenta in pred njim, ko so demokratski kongresniki razlagali nujo po spremembah v državi, ki edina med razvitimi nima splošnega zdravstvenega zavarovanja. Tudi nova reforma ga ne prinaša, bo pa po trditvah demokratov omogočila zdravstveno zavarovanje dodatnim 32 milijonom Američanom in naj bi znižala stroške, ki za zdravstvo požrejo šestino bruto nacionalnega proizvoda.

Republikanci so bili v svojem nasprotovanju enotni. Sodeč po napovedih niti en njihov kongresnik in niti en senator ne podpira reforme, ki po njihovem pomeni državni poseg v zdravstvo, za kar bo vladajoča stranka plačala ceno na novembrskih kongresnih volitvah, kot trdi opozicija.

Vprašanje splava reševali v zadnjem trenutku

V zadnjih dneh in celo zadnjih urah pred glasovanjem je kljub trditvam demokratov, da potrebne glasove imajo, vladala velika negotovost, odločitev predsednika Obame, da zaradi zdravstvene reforme prestavi napovedano pot v Azijo, pa se je izkazala za koristno za zagovornike reforme. Najbolj se je zapletalo pri vprašanju splava. Približno sedem sredinskih demokratov, ki prihajajo iz bolj konservativnih volilnih okrožij (več jih je iz takšnih, kjer je leta 2008 slavil John McCain), je zahtevalo zagotovila, da državni denar ne bo porabljen za umetno prekinitev nosečnosti, razen v izrednih primerih. Obama je do zadnjega prepričeval demokrata Barta Stupaka, nesojenega voditelja skupine, nasprotnika splava in enega ključnih za dosego potrebnega kvoruma. Stupak je pred glasovanjem popoldne sklical tiskovno konferenco in objavil dogovor z Obamo, ki naj bi obljubil, da bo porabo zveznega denarja za splav prepovedal s predsedniškim odlokom. Z glasovi Stupaka in drugih, ki so imeli pomisleke, je reforma dobila zadostni kvorum, čeprav ga je po drugih podatkih imela že prej, vendar tega ni bilo mogoče vedeti. Demokrati imajo v predstavniškem domu 253 kongresnikov, vendar jih več deset reformi v njeni sedanji obliki nasprotuje, zato so v zadnjih dneh agresivno lovili magično številko 216.

Veliki trenutek Pelosijeve

Sprejem reforme, o kateri do konca redakcije niso glasovali, bi pomenil tudi veliko zmago za demokratsko predsednico predstavniškega doma Nancy Pelosi, ki se je pred glasovanjem dramatično sprehodila pred poslopjem kongresa, kjer je več sto konservativcev protestiralo proti reformi, zato je padlo tudi nekaj žaljivk.

Neuspeh reforme bi bil izredno močan udarec demokratom, ki so leta 2008 v obeh domovih kongresa dobili udobno večino, pa jim v letu dni ni uspelo spraviti zakonodaje skozi proceduro. Padec reforme bi jih politično oslabil, medtem ko jih ob sprejemu čaka nadaljnje prepričevanje Američanov, med katerimi imajo številni do nje pomisleke. To so aktivno počeli že doslej, Obama je imel denimo na temo zdravstva petdeset govorov, vendar je opozicija po drugi strani uspešno zagovarjala protiargumente.

Nenavadno potrjevanje zakona

V zadnjih dveh mesecih se je potrjevanje zdravstvene reforme obrnilo v nenavadno smer, potem ko so demokrati januarja izgubili supervečino v senatu. O reformi je včeraj glasoval le predstavniški dom, in sicer tako, da je potrjeval različico zakona, ki jo je pred tem sprejel senat.

Težava je, da se demokrati v predstavniškem domu s senatno različico ne strinjajo, zato so včeraj hkrati ob potrjevanju zakona že glasovali o njenih spremembah. Da pa bi spremembe veljale, bi jih moral potrditi še senat (z navadno večino). Težava je, da v primeru, da demokrati v senatu ne zberejo potrebnih 51 glasov, s spremembami ne bo nič (gre denimo za vprašanja posebnih ugodnosti za določene zvezne države, ki so jih v senatu obljubili nekaterim senatorjem, da so zakon podprli; za obdavčenje posebej luksuznih zavarovanj in še za nekaj vprašanj). Senat bi moral o teh spremembah glasovati v tednu dni, demokrati v predstavniškem domu pa so zahtevali zagotovila, da bodo spremembe tudi potrjene.