Obama bi moral na turnejo po Guamu, Indoneziji in Avstraliji odpotovati že danes, vendar je bila pot zaradi dobrih obetov za potrditev zdravstvene reforme preložena na ponedeljek, 22. marca. Sedaj je preložena na junij, kar pomeni, da obstaja resna možnost kongresne potrditve zdravstvene reforme že prihodnji teden, saj jo želi Obama nemudoma podpisati. Obama se je voditeljem Indonezije in Avstralije že opravičil.

Vodstvo demokratov v predstavniškem domu kongresa skuša zbrati 216 glasov podpore za reformo in po objavi izračuna CBO je cilj bližji, saj je veliko konservativnih demokratov čakalo na oceno, kako bo reforma vplivala na proračun. Nestrankarski CBO pričakuje, da bo učinek pozitiven, kar je v skladu z napovedmi zagovornikov reforme na čelu z Obamo.

Republikanci so še vedno odločno proti in reformo bodo demokrati potrjevali brez njih. Načrt je takšen, da demokrati v predstavniškem domu potrdijo že sprejeti senatni predlog. To lahko storijo z glasovanjem ali brez glasovanja, pri čemer bi prej potrdili ustrezno parlamentarno pravilo. Nato bi oba domova z glasovanjem potrdila spremembe v senatnem predlogu, pri čemer je v predstavniškem domu potrebnih 216 glasov, v senatu pa najmanj 50.

Demokrati so obljubili, da bodo predlog zakonodaje objavili in javnosti dali na voljo 72 ur za seznanjanje z njo. To pomeni, da do glasovanja v predstavniškem domu ne bo prišlo pred nedeljo. Potem ko je reforma leto dni nihala zaradi obstrukcije republikancev in težav demokratov, da zberejo 60 glasov, s katerimi bi obstrukcijo preprečili, so se demokrati odločili za bližnjico. Zakon bodo sprejeli s tako imenovano proračunsko pomiritvijo, to je postopkom, pri katerem je potrebna le navadna večina 51 glasov. V primeru neodločenega izida 50 proti 50 odločilni glas prispeva podpredsednik Joseph Biden.

Zavarovanje za dodatnih 32 milijonov ljudi

Predlog reforme predvideva zavarovanje dodatnih 32 milijonov ljudi, ki so sedaj brez njega. Za reformo bodo plačali s kombinacijo višanj davkov za premožnejše in varčevanjem znotraj obstoječega sistema. Javne zavarovalnice, ki bi zasebne silila v poštenost ne bo, vendar demokrati napovedujejo, da bodo v prihodnje reformo nadgrajevali.

Praktično to pomeni, da bo zavarovanih 95 odstotkov Američanov. Večina tistih, ki si zavarovanja ne bodo mogli privoščiti, bo deležna subvencij, preostali pa bodo plačali kazen. Zaradi tega bodo v določenih konservativnih zveznih državah sprejeli zakone proti prisili in kazni. V državi Idaho so to že storili, naslednja je na vrsti Virginija in obeta se boj do vrhovnega sodišča.

Velika in srednje velika podjetja bodo morala poskrbeti za zavarovanje zaposlenih ali pa jih prav tako čaka kazen. Bolnišnice in zavarovalnice bodo dobile 32 milijonov novih strank, vendar bodo morale spremeniti poslovanje. Za bolnišnice to pomeni večjo birokratsko učinkovitost in manj nepotrebnih posegov in preiskav, za zavarovalnice pa konec diskriminacije bolnih oziroma zavračanja plačil za zdravljenje.

Največje zmanjšanje proračunske luknje po Clintonu

Obama je dejal, da gre pri reformi za največje zmanjšanje proračunske luknje vse od predsednika Billa Clintona, predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi pa je veselo dejala, da imajo številke CBO zelo radi. Demokrati so veseli, republikanci pa potrti in demokratom napovedujejo katastrofo na novembrskih kongresnih volitvah, ker je večina Američanov proti reformi.

Demokrati upajo, da si bo javnost premislila, ko bodo začela veljati uvodna določila reforme. Nemudoma bo začelo veljati določilo, da zavarovalnice ne bodo smele zavračati ljudi, ki imajo kakšno bolezen ali okvaro. Za to proračun namenja pet milijard dolarjev. Zavarovalnice ne bodo več smele postavljati zgornje meje pokritja posegov.

Otroci bodo zavarovani preko staršev do 26 leta starosti, majhna podjetja dobijo davčne olajšave za zavarovanje zaposlenih, vse police bodo morale ponujati preventivno nego, zavrnjeni bolniki se bodo imeli kam pritožiti, upokojenci bodo dobili dodatna sredstva za zdravila na recepte in tako naprej. Bela hiša upa, da bo to pomagalo prepričati večino Američanov, da je reforma zdravstvenega sistema modra poteza.