32-odstotni lastnik družbe NGP Nizke gradnje s Ptuja, ki je finančno ena bolj zdravih v skupini CPM, je tako pred dnevi postalo podjetje Žalujka, ki opravlja pogrebne storitve. Njegov lastnik je Matej Lavbič, ki tako kot Škoberne živi v Dramljah, in to v isti ulici. Žalujka je delnice NGP Nizkih gradenj pred dnevi kupila od hčerinskega podjetja CPM Ingrad Gramat, ki je pred mesecem dni prodalo tudi paket 46 odstotkov delnic NGP. Kupilo jih je podjetje Finsim, katerega solastnik je le nekaj dni kasneje postal Škoberne. Ta je nato Finsim sredi februarja prodal direktorju NGP Mitji Omulcu, a Škoberne ostaja na čelu nadzornega sveta NGP. Omulec je sicer Finsim ustanovil pred letom dni skupaj s Škobernetovo partnerico Simono Okorn.

Na vprašanje, kako je Žalujki, ki je predlani ustvarila 285.000 evrov prihodkov, uspelo kupiti tretjino gradbenega podjetja, ki je imelo v istem obdobju dvajsetkrat več prometa, od Lavbiča včeraj nismo dobili odgovora. "O tem zdaj ne morem govoriti," nam je povedal v kratkem telefonskem pogovoru, pri čemer ni želel povedati, kdaj bo pri volji za pojasnila. Ingrad Gramat je vrednost NGP Nizkih gradenj v letnem poročilu za leto 2009 ocenil na več kot 1,2 milijona evrov, kar pomeni, da je Žalujka za tretjino delnic odštela skoraj vse prihodke iz let 2008 in 2009.

V Ingradu Gramatu nam včeraj ni uspelo dobiti pojasnil o razlogih za prodajo delnic ptujskega gradbinca in ceni. Opozoriti velja, da ima v podjetju glavno besedo prav Škoberne. Poleg tega, da predseduje tričlanskem nadzornemu svetu Ingrada Gramata, v njem sedi tudi njegova sestra Mojca Zapušek, prokuristka in nekdanja direktorica CPM.

Da je Škoberne NGP Nizke gradnje prenesel iz sistema CPM pod okrilje dveh zasebnih podjetij, je z njegovega stališča logično. Stečaju krovne družbe CPM, ki ga je sodišče uradno oklicalo včeraj, bodo namreč v kratkem sledili stečaji hčerinskih družb, ki so materi pri najemanju posojil pomagale s poroštvenimi izjavami in zastavo lastnega premoženja. V načrtu finančnega prestrukturiranja je celo sama uprava CPM razkrila, da je med potencialno ogroženimi hčerinskimi družbami tudi Ingrad Gramat. Ta je po podatkih iz zadnjega letnega poročila CPM izdal za pet milijonov evrov poroštev za najem posojil pri NLB in Gorenjski banki. Z izločitvijo NGP Nizkih gradenj iz Ingrada Gramata je tako Škoberne preprečil morebitno tveganje, da se ptujsko podjetje znajde v stečajni masi svojega donedavnega lastnika, s čimer bi nad njim izgubil nadzor.

Povsem drugače verjetno razmišljajo navadni upniki CPM, med katerimi je z 21 milijoni evrov nezavarovanih terjatev največja državna NLB. Čeprav cena za delnice NGP Nizkih gradenj ostaja skrivnost, je mogoče iz bilanc podjetja sklepati, da to z iskanjem lastnikov ne bi smelo imeti težav. Tudi krizno leto 2009 je namreč zaključilo z dobičkom, podjetje za gradbeno panogo ni pretirano zadolženo, prav tako nima blokiranih računov. Tako je pričakovati, da bo kateri od upnikov novoimenovanega stečajnega upravitelja CPM Silva Zorca vprašal, ali namerava izpodbijati posel, pri katerem je morebiti prišlo do njihovega oškodovanja in posledičnega zmanjšanja vrednosti premoženja skupine CPM.

primoz.cirman@dnevnik.si