Predsednik nadzornega sveta Palome Krešo Šavrič, član komisije, sicer pa tudi član uprave Slovenske odškodninske družbe, pravi, da je prispelo več zavezujočih ponudb in da se bodo s ponudniki začeli pogajati. Koliko ponudb je prispelo in kdo vse jih je oddal, Šavrič ni želel razkriti, pojasnil pa je, da bi bil novi lastnik Palome lahko znan prihodnji mesec.

Tako kot Šavrič tudi drugi član komisije za privatizacijo Palome Matej Golob Matzele, direktor državnega podjetja PDP, ki je približno 70-odstotni lastnik Palome, ni želel razkriti, koliko zavezujočih ponudb za dokapitalizacijo Palome so prejeli. Po neuradnih podatkih pa naj bi skrbni pregled Palome izvedlo pet podjetij, od katerih so štiri iz tujine.

Že nekaj časa se omenja, da bi moral strateški partner v Palomo vložiti okoli 20 milijonov evrov svežega kapitala. V tem primeru bi moral objaviti tudi prevzemno ponudbo. Kot razlaga Šavrič, je višina vlaganj odvisna od investitorja in njegovih sinergij. "Strateški partner, ki je že prisoten v panogi, v kateri deluje Paloma, bi moral vložiti manjši znesek od morebitnega investicijskega sklada," pojasnjuje Šavrič. Pri tem ni želel razkriti, ali je katero od aktualnih ponudb oddal kakšen tuji investicijski sklad.

Šavrič pravi, da je Paloma po ocenah v minulem letu ustvarila 85 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je bilo približno toliko kot v letu 2009 in pet odstotkov manj od načrtov. Pri tem je pridelala približno 4,3 milijona evrov izgube (za primerjavo: v letu 2009 je Paloma dosegla 3,04 milijona evrov čistega dobička). "Izguba Palome v minulem letu je posledica visokih cen celuloze, ki so se v primerjavi z letom 2009 lani povečale za 50 odstotkov. Če bi cene celuloze lani narastle le za 30 odstotkov, tako kot smo načrtovali, pa bi Paloma dosegla 2,5 milijona evrov čistega dobička," pojasnjuje Šavrič.

sebastjan.morozov@dnevnik.si