"Za to, da bi plače uvrstili med terjatve v postopku prisilne poravnave, ni pravne podlage," nam je včeraj razložila Barbara Matul iz Sindikata cestnega gospodarstva Slovenije (SCGS), ki je reprezentativni sindikat v CPM. Ker je uprava napovedala izplačilo decembrskih plač, bodo sindikalisti za zdaj zamrznili aktivnosti za napoved splošne stavke.

Delavci so bili do preteklega tedna večinoma na kolektivnem dopustu, zdaj pa naj bi se postopoma vračali na delovna mesta. Koliko jih ima zdaj kaj delati, Matulova ni vedela, po njenih besedah jih je nekaj na gradbiščih, aktivni so tudi vsi, ki so zadolženi za izvajanje zimske javne službe.

Matulova je od uprave v sredo še slišala zagotovila, da se CPM pogaja s potencialnim strateškim partnerjem o pridobitvi novih poslov. "Po njihovih besedah v postopku prisilne poravnave tudi ni predvidene reorganizacije in odpuščanja delavcev," je dejala sindikalistka. V delniški družbi jih je ta čas zaposlenih 708, skupaj z vsemi povezanimi družbami pa CPM zaposluje blizu 1000 ljudi. "Vendar se ta številka že zmanjšuje, saj je nekaj zaposlenih že dalo odpoved delovnega razmerja, tudi iz krivdnih razlogov," je povedala Matulova.

Podjetje CPM je v postopku prisilne poravnave od 12. januarja. Navadnim upnikom, ki jim skupaj dolguje 68 milijonov evrov, ponuja, da jim bo v prihodnjih 6 letih in pol poplačalo 35 odstotkov njihovih terjatev.

tomaz.klipsteter@dnevnik.si