Za kaj natančno bodo uporabili posojilo, Kordež ni želel pojasniti. Povedal je le, da sredstva iz posojil namenjajo za financiranje tekočega poslovanja in rast njihovih podjetij. Na vprašanje, ali je najetje posojila kakor koli povezano s tem, da je Merkur konec minulega leta od svojih menedžerjev kupil za 53 milijonov evrov lastnih delnic, Kordež ni odgovoril, podobno kot ni želel komentirati informacij, da je Merkur z Gradis skupino G račune poravnal z delnicami Gorenjske banke, o čemer smo poročali včeraj.

Glede na trenutne tržne razmere in nedostopnost posojil širšemu gospodarstvu se je Merkur uspel zadolžiti po zanj zelo ugodnih pogojih. NLB, ki jo le še danes vodi Marjan Kramar, je namreč pristala na obrestno mero v višini vsega enomesečni Euribor s pribitkom 2,7 odstotne točke, oziroma 4,45 odstotka (včeraj je enomesečni Euribor znašal 1,745 odstotne točke). Kot primerjavo velja omeniti, da je morala denimo Grčija pri izdaji svojih obveznic pristati na 5,7-odstotno obrestno mero, Republika Slovenija pa se je sredi tega tedna pri mednarodnih vlagateljih zadolžila po 4,25-odstotni obrestni meri. Povedano preprosteje, Merkur ima pri naši največji banki in članih njene uprave očitno boljšo boniteto, kot jo ima Grčija pri mednarodnih vlagateljih, in le nekoliko nižjo, kot jo ima Slovenija.

Ob tem še omenimo, da NLB, sodeč po informativnem izračunu na njihovi spletni strani, "običajnim" posojilojemalcem primerljivo lombardno posojilo ponuja po 7,17-odstotni obrestni meri.

In kako opravičujejo, da je Merkur v trenutnih razmerah dobil tako ugodno posojilo? Na to vprašanje nam v NLB niso želeli odgovoriti, prav tako tega ni želel pojasniti Kordež. "Odločitev za zavarovanje posojil je odvisna od obsega posojil, izpostavljenosti tveganjem in ročnosti kreditnih linij," je povedal Kordež.

Poleg nenavadno nizke obrestne mere velja opozoriti tudi na nekoliko ohlapne pogoje pri zavarovanju posojila. NLB se je namreč pri zavarovanju posojila zadovoljila z le polovico Big Banga. Glede na njihovo zahtevo po zavarovanju so očitno celoten Big Bang ovrednotili na 72 milijonov evrov, kar je petkrat več, kot ima družba kapitala, in 30-krat več, kot je leta 2007 ustvarila čistega dobička. Ne gre spregledati, da Merkur v svojih javno dostopnih bilancah Big Bang vrednoti na le dobrih 15 milijonov evrov.

Pogoji posojila so odvisni predvsem od vrednosti zavarovanja posojila, nam je pojasnil poznavalec, ki je želel ostati neimenovan. Posojilo Merkurju pa je glede na omenjene pogoje označil za "bolj poceni kot ne". Tudi zavarovanje po njegovem mnenju "ni ravno prepričljivo".

matjaz.polanic@dnevnik.si

katja.svensek@dnevnik.si