Ste že slišali za Louisa Barclayja? Britanec se je poleti 2021 uvrstil na seznam ljudi, ki jim je za vselej prepovedana vrnitev na facebook. Sliši se kot huda kazen. Zagotovo je moral storiti nekaj resnično strašnega. Je širil lažne informacije? Pozival k nasilju? Je hotel na kakšen drug zlonamerni način škodovati drugim uporabnikom omrežja? Ne. Kaj pa je storil? Naredil je vtičnik za spletni brskalnik chrome, ki je pomagal zmanjšati odvisnost uporabnikov od facebooka.
Zdaj že slavni vtičnik se je imenoval Unfollow Everything oziroma prenehaj slediti vsemu. Zamisel zanj je Barclay dobil, ko je opazil, da uporabniku na facebooku ni treba slediti posameznikom ali skupinam, da bi še naprej lahko imel nemoteno izkušnjo povezanosti s prijatelji, znanci in drugimi rečmi, ki ga zanimajo. Sledenje je na facebooku nekaj drugega kot biti »prijatelj«. Če si z nekom »prijatelj«, mu najverjetneje tudi slediš, če pa mu ne slediš, pa to ne pomeni, da nisi več njegov »prijatelj«. Če mu ne slediš več, se bo zgodilo zgolj to, da se objave tega »prijatelja« ne bodo več pojavljale na tvoji časovnici. Zakaj bi človek to naredil pravemu prijatelju? Na prvo žogo to nima posebnega smisla. Sledenje prijateljem je pravzaprav glavna funkcija facebooka. Vsaj nekoč je bila. Danes na časovnici v resnici zaslediš le redke objave prijateljev, saj je predvsem polna oglasov in drugih plačanih in promoviranih vsebin. Izkaže pa se, da ta časovnica, če prenehaš slediti vsem, ki jim na facebooku slediš, izgine. Še vedno pa se lahko dopisuješ s prijatelji. Še vedno lahko obiščeš njihove profilne strani. Še vedno si član skupin na facebooku. Samo časovnica izgine, z njo pa tudi mehanizem, ki uporabnike ohranja zasvojene z neskončnim in brezciljnim podrsavanjem po oglasih.
Barclay je svojo zamisel sprva udejanjil ročno v facebookovih nastavitvah, kar je trajalo zelo dolgo. Ker pa ima tudi nekaj znanja s programiranjem, se je odločil postopek avtomatizirati in ga zapakirati v brezplačni vtičnik za brskalnik chrome. Da dejanska infrastrukturna odvisnost uporabnikov facebooka, da ohranijo stike s prijatelji, družinskimi člani in znanci, ne bi nujno pomenila tudi psihološke odvisnosti od tega družbenega omrežja.
Ukinitev vtičnika in boj za njegovo prepoved
Vtičnik je zaživel julija 2020 in naletel na številne pozitivne odzive. Z Barclayjem so v stik stopili tudi raziskovalci s švicarske univerze Neuchâtel, ki so želeli s pomočjo vtičnika raziskati učinke časovnice na odvisnost od facebooka. Raziskava je stekla, ljudje so vtičnik uporabljali, nato pa je Barclay poleti 2021 od Facebooka, ki se je čez nekaj mesecev preimenoval v Meto, prejel pismo. Podjetje ga je obvestilo, da je za vedno izgnan s facebooka in instagrama ter da ga namerava podjetje tožiti, če ne ukine vtičnika. Prepovedali so mu tudi izdelavo kakršnega koli programa, ki bi imel interakcije s facebookom.
Barclay se je po pravni nasvet obrnil k odvetnikom v Veliki Britaniji in na neprofitno organizacijo za pravno pomoč novinarjem in borcem za svobodo govora Knight First Amendment Institute pri univerzi Columbia v New Yorku. Oboji so se strinjali, da so zahteve podjetja Meta absurdne, vendar so ga opozorili, da bi v primeru poraza na sojenju v Veliki Britaniji, kjer bi tožba potekala, moral plačati stroške sojenja. Ker bi bilo to zanj preveliko finančno breme, je ugodil Metini zahtevi.
Zgodba je danes spet relevantna, ker je Knight First Amendment Institute nedavno v imenu ameriškega profesorja Ethana Zuckermana vložil tožbo zoper Meto. Zuckerman namreč namerava razviti novo različico vtičnika Unfollow Everything 2.0, ne želi pa, da bi ga Meta napadla na enak način, kot se je znesla nad Barclayjem. Zato se je odločil tožiti Meto, da bi ji preprečil morebitno tožbo zaradi objave vtičnika. Sodišče je na prvi stopnji pred dnevi zavrglo tožbo. Pri tem se je sklicevalo na nesmisel, saj vtičnik še ne obstaja, Meta pa tudi še ni pokazala interesa, da bi tožila Zuckermana. Čeprav je bila tožba zavržena, to še ne pomeni konca Zuckermanove bitke, saj se zoper odločitev lahko še pritoži. Da se bodo borili še naprej, pa so sporočili tudi pri Knight First Amendment Institute.