Samsung je po televizorju, ki se, ko je ugasnjen, pretvarja, da je okvirjena slika, letos predstavil še zvočnik, ki se pretvarja, da je okvir za slike. Poimenovali so ga music frame oziroma glasbeni okvir. Nasprotno od televizorja glasbeni okvir ne premore digitalnega zaslona. To bi bilo finančno prepotratno. Music frame je navzven torej čisto običajen okvir za slike. Širok in visok 35 centimetrov ter globok dobrih 5 centimetrov. Ob debeli beli obrobi mehanizma za pričvrstitev slik v okvir pa je dejanskega prostora za sliko malenkost manj kot 19 x 19 centimetrov. Za moj okus malo premalo. Zlasti zaradi čokatosti okvirja. Še posebej se opazi tistih 5 centimetrov globine. S težo okoli 4,6 kilograma pa okvir tudi ni najlažji.

Ko zaženeš predvajanje zvoka, si presenečen. Samsung sicer ni prvi, ki je poskusil zvočnik zamaskirati v drug predmet. Če nič drugega, ste verjetno med zadnjim sprehodom po Ikei opazili zvočnike, ki se pretvarjajo, da so namizne svetilke. Je pa kvaliteta zvoka Samsungovega glasbenega okvirja res zelo dobra. Tega o drugih napravah najpogosteje ni mogoče trditi. Zvok, ki ga iztisne šest vgrajenih zvočnikov glasbenega okvirja, je topel in zaokrožen. Premore tudi dobre nizke tone. Glasnost je možno naviti zelo visoko. Ob tem pa tudi jasnost zvoka ostaja zelo dobra. Stvar podpira Dolby Atmos Music in je lahko celo zvočnik za televizijo. Tudi prek optičnega kabla. Povezave HDMI ni. Je pa na voljo širok nabor brezžičnih načinov povezave, ki obsega bluetooth, airplay, chromecast, spotify connect in tidal connect.

Zvok, ki ga iztisne šest vgrajenih zvočnikov glasbenega okvirja, je topel in zaokrožen. Premore tudi dobre nizke tone. Glasnost je možno naviti zelo visoko.

Čeprav ima okvir nekaj gumbov, bo večina nadzora naprave potekala prek telefona, po seznanitvi naprave v Samsungovi aplikaciji smart things. Kdor ima Samsungov televizor, bo lahko za vklop glasbenega okvirja uporabljal tudi Samsungov daljinec. Za začetek predvajanja s predhodno seznanjene naprave je na voljo tudi ekspresna povezava prek dotika. Preprosto tapnemo telefon ob napravo in zvok s telefona preklopi na zvočnike okvirja.

Masivnost naprave omejuje njeno praktičnost

Vse skupaj je dokaj impresivno, poraja pa se dokaj ključno vprašanje. Kam takšno napravo postavimo? Načeloma sta na voljo dva scenarija. Okvir lahko montiramo na steno. Oprema za to je priložena v škatli. Lahko pa ga postavimo tudi na kakšno od polic, kjer sedi naslonjen na priloženo stojalo. Čeprav bi pričakovali, da je montiranje na steno bolj logična izbira, to ne drži.

Samsung svoj music frame sicer predstavlja kot napravo za brezžično pretakanje glasbe, a je treba to vzeti zelo dobesedno. Brezžično je izključno pretakanje glasbe. Sam zvočnik ni brezžičen. Samsung je sicer tudi v škatlo music frame priložil napajalnik z ekstremno tanko žico, ampak še vedno je žica. Če je okvir montiran na steno, bo žica torej tekla od okvirja do najbližje vtičnice. To ni videti najbolj elegantno.

Veliko bolj verjetno je torej, da bo okvir postavljen na kakšno polico, kjer je kabel lažje skriti in ga očem neopazno pripeljati do vtičnice. Tu pa nastane nov problem. Vsaj pri meni doma. Na svojih policah imam praviloma okvirje, ki so bistveno tanjši. Zvočnik morda res ni videti kot zvočnik, ampak še vedno močno izstopa. Igre opazite vsiljivca je zelo hitro konec.

Stvar bi verjetno delovala dosti bolj posrečeno v veliko večjih prostorih, ki jih je dejansko treba zapolniti in kjer masivnost okvirja ne bi tako zelo izstopala. To so prostori, ki jih opremljajo ljudje z globljimi žepi od mojih. Da je to ciljna skupina naprave, nakazuje tudi cena. Za zvočnik, ki se pretvarja, da je zgolj okvir, je namreč treba odšteti 439 evrov. 

Priporočamo