Američan Tim Friede, nekoč avtomehanik, se je pred osemnajstimi leti podal na pot eksperimentiranja. Kače je začel zbirati proti koncu srednje šole, sčasoma je imel zavidljivo, a tudi izjemno nevarno »zbirko« strupenih živali, med drugim kobre in mambe.
Da bi razvil lastno imunost in se zaščitil pred svojimi ljubljenčki, si je leta 2001 začel vbrizgavati majhne odmerke njihovega strupa. Na podoben način znanstveniki zdaj izdelujejo protistrupe, ki so na voljo v bolnišnicah. Majhne odmerke strupa vbrizgavajo v konje ali ovce, odvzamejo jim protitelesa in ustvarijo protistrup. »Na nekak način sem sam postal konj,« je Friede dejal za oddajo Science Insider.
Svoje podvige je snemal in jih objavljal na platformi youtube. Njegovi začetki niso bili najuspešnejši, saj je zaradi dveh ugrizov kobre celo padel v komo. »Nisem hotel umreti, nisem hotel izgubiti prsta in nisem hotel nehati delati,« je Friede pojasnil za BBC. »To je postalo moj življenjski slog. Rinil sem naprej, kolikor sem le lahko. Za ljudi, ki so na tisoče kilometrov stran in umirajo zaradi ugrizov kač,« je pojasnil, kaj ga je gnalo naprej.
V nekaj manj kot dveh desetletjih si je Friede vbrizgal okoli 700 injekcij strupa, pripravljenega iz strupov najbolj smrtonosnih kač na svetu, vključujoč mambe, kobre, tajpane in kraite. V tem času so ga strupene kače ugriznile še 200-krat. Nekateri strupi so tako močni, da povzročijo ohromitev telesa, žrtev lahko neha dihati, kar lahko privede do smrti.
Protitelesa, ki po svetu že obstajajo, so običajno geografsko povezana z določeno vrsto kače. Protistrup za kačo, ki živi v Indiji, je manj učinkovit celo za isto vrsto, ki živi na Šrilanki. Zaradi raznovrstnosti ugrizov različnih kač je bila Friedova kri edinstvena. Njegova misija se je izkazala za pomemben korak pri iskanju univerzalnega protistrupa proti vsem ugrizom kač. Na osnovi protiteles v njegovi krvi so znanstveniki ustvarili močan protistrup, ki se je v poskusih na miših izkazal za učinkovitega proti ugrizom 19 smrtonosnih kač. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell.
Prosil ga je za nekaj krvi
Skupno zgodbo so začeli pisati leta 2016, ko je dr. Jacob Glanville, imunolog in vodilni v biotehnološkem podjetju Centivax, Tima Frieda prvič videl v neki televizijski oddaji. S svojo ekipo je namreč iskal vrsto imunske obrambe, ki se ji reče široko nevtralizirajoča protitelesa. Namesto na edinstveni del strupa ciljajo na dele, ki so skupni celotnim razredom toksinov. »Dolga leta si je vbrizgaval strup 16 različnih vrst kač, ki bi v normalnih okoliščinah celo lahko ubile konja. Naslovi člankov o njem so izstopali, pisali so o norcu, ki se pusti ugrizniti kačam. A sem sam, takoj ko sem ga videl, vedel, da če je kdo na svetu razvil ta protitelesa, je to on,« se je Glanville spominjal za BBC.
Frieda je poklical in ga povabil k sodelovanju: »Vem, da zveni malce nenavadno, a rad bi se dokopal do nekaj vaše krvi.« Friede se je strinjal, študija pa je dobila tudi zeleno luč etičnega odbora, saj so le uporabljali njegovo kri, dodatnega strupa pa mu niso vbrizgavali, še poroča BBC. Daroval je 40 mililitrov krvi, strokovnjaki pa so se osredotočili na strupene gože. Na osnovi seznama najbolj strupenih kač Svetovne zdravstvene organizacije so izbrali 19 vrst, iz krvi pa vzeli protitelesa. V poskusih na miših so te preživele smrtne odmerke 13 od 19 vrst strupenih kač. Imele pa so tudi delno zaščito pred preostalimi šestimi. Po navedbah Glanvilla gre za neprimerljivo širino zaščite, ekipa pa bo poskušala protitelesa dodatno izpopolniti in tako ustvariti popolno zaščito pred strupom.
Znanstveniki raziskavo nadaljujejo, Peter Kwong, profesor z univerze Columbia, ki je sodeloval pri študiji, je optimističen. »Mislim, da bomo v naslednjih desetih ali petnajstih letih imeli nekaj učinkovitega proti vsaki od teh skupin toksinov.« Dodal je, da so Timova protitelesa res izjemna, saj je svoj imunski sistem naučil prepoznati zelo širok spekter strupov. Preden bo protistrup primeren za uporabo na ljudeh, strokovnjake čaka še ogromno testov. A je Friede zelo zadovoljen že sedaj: »Občutek imam, da počnem nekaj dobrega za človeštvo. To mi je zelo pomembno, na to sem ponosen. Pa še precej kul se mi zdi.« Friede se medtem ne ukvarja več s popravilom tovornjakov, temveč je vodja oddelka za herpetologijo v podjetju Centivax.