Kenijka Wachuka Gichohi že štiri leta živi z dolgotrajnim covidom. Občuti izčrpavajočo utrujenost, bolečine, panične napade in druge simptome, zaradi katerih se je celo ustrašila za svoje življenje. Tolažilne besede, češ da bo kmalu boljše, so zanjo postale prazne. Pri 41-ih letih je sprejela resničnost: popolnega okrevanja najverjetneje ne bo doživela.
Nedavne raziskave razkrivajo žalostno realnost dolgotrajnega covida, poroča agencija Reuters. Znanstveniki iz Združenega kraljestva in Združenih držav Amerike so ugotovili, da so najboljše možnosti za okrevanje v prvih šestih mesecih po okužbi. Ljudje, ki so bili lažje prizadeti ali cepljeni, imajo večjo verjetnost za izboljšanje. Po dveh letih trajanja simptomov pa so možnosti za popolno okrevanje zelo majhne.
Profesor Manoj Sivan z Univerze v Leedsu, eden od avtorjev nedavne raziskave, objavljene v reviji The Lancet, predlaga, da bi dolgotrajni covid poimenovali »vztrajni dolgotrajni covid« in ga obravnavali kot kronično bolezen, podobno sindromu kronične utrujenosti ali fibromialgiji.
Dolgotrajni covid opredeljujejo kot bolezen s simptomi, ki trajajo več kot tri mesece po začetni okužbi. Težave segajo od skrajne utrujenosti do bolečin v sklepih, miselne meglenosti, težav z dihanjem.
Svetovne ocene kažejo, da se s takšnimi simptomi oziroma z dolgotrajnimi posledicami te bolezni sooča med 65 in 200 milijoni ljudi. Pri slovenskem NIJZ ocenjujejo, da je takih primerov od 10 do 20 odstotkov med tistimi, ki so zboleli.
Neka britanska študija je pokazala, da si sicer skoraj tretjina ljudi s simptomi po dvanajstih tednih vendarle opomore, nekateri pa šele v enem letu. Medtem pri ljudeh, ki so bili hospitalizirani, beležijo bistveno nižje stopnje okrevanja.
Za mnoge je dolgotrajni covid paralizirajoč. Brazilka Leticia Soares, stara 39 let, zaradi močne utrujenosti in kroničnih bolečin večino dneva preživi v postelji. Na dobre dneve lahko vstane za pet ur, a skrbi jo, da bi se stanje lahko poslabšalo.
Poleg fizičnih omejitev se številni bolniki soočajo še s psihološkimi izzivi. Gichohi je morala zapustiti Nairobi in se preseliti v manjše mesto. Prilagodila je življenjski slog, se poslužuje akupunkture in terapij za primere travme ter uporablja različna eksperimentalna zdravila.
Medtem nekateri bolniki, kot je Shannon Turner, 39-letna pevka iz Philadelphie, živijo s posledicami večkratnih okužb. Njena zadnja okužba ji je ponovno poslabšala že tako obstoječe simptome, zaradi katerih potrebuje hoduljo za gibanje. Kljub temu si prizadeva nadaljevati glasbeno kariero, čeprav jo redno sprejemajo v bolnišnico zaradi bolečin, omotice in pospešenega bitja srca.
Vendar se globalni interes za raziskave zmanjšuje. Medtem ko ZDA in Nemčija še vedno vlagata v raziskave, mnoge države opuščajo financiranje. Kljub temu so znanstveniki optimistični, saj raziskave še niso povsem zamrle.