Kadar alkohol pijejo ženske, ta pri njih dosega višje koncentracije v krvi kot moški. To je zato, ker so ženske na splošno manjše od moških in imajo manj vode v telesu. Alkohol vpliva na ženski organizem toliko močneje, kolikor manjša ali mlajša je ženska in kolikor manj je vajena piti. S staranjem se količina vode v njenem telesu zmanjšuje, zato ko takšna ženska spije pijačo, alkohol doseže višje koncentracije v telesu. Če ženska jemlje kontracepcijske tablete, lahko opazi, da učinki alkohola trajajo dlje. Koliko alkohola je sploh razumno spiti?
Priporočljivo je, da ženske ne zaužijejo več kot 14 tako imenovanih enot alkohola, porazdeljenih čez cel teden, z enim ali dvema dnevoma popolnoma brez pitja. Ena enota je 8 gramov ali 10 mililitrov alkohola. Tako je na primer ena enota kozarec vina ali četrt litra piva. Te približno razumne količine seveda ne veljajo za nosečnice. Upoštevati je treba, da obstajajo situacije, ko sta že ena ali dve pijači lahko preveč – na primer če nameravate kmalu zatem voziti ali upravljati stroj. Prav tako je lahko nevarno pitje alkohola, če jemljete določena zdravila.
Prekomerno uživanje alkohola je povezano z zdravstvenimi tveganji, vključno s poškodbami jeter in možganov, želodčnimi boleznimi, visokim krvnim tlakom in možgansko kapjo. Povečano je tudi tveganje raka ustne votline in žrela, zlasti če oseba tudi kadi. Novejše raziskave kažejo, da se lahko tveganje raka dojk nekoliko poveča. Alkohol tudi upočasni nekatere možganske funkcije, kar vpliva na sposobnost koncentracije in koordinacije, to pa poveča možnosti za nesrečo (v prometu ali drugje). Preveč alkohola lahko vpliva na govor, spomin in presojo. Zaradi tega ste lahko izpostavljeni tveganjem ali ravnate na način, na katerega sicer ne bi ravnali (na primer nezaščiten spolni odnos, ki lahko povzroči neželeno nosečnost ali spolno prenosljivo bolezen).
Nosečnost in alkohol
Čeprav se alkoholne pijače včasih uživajo v stanju težkih čustev ali z namenom pozabljanja na težave, te pijače še vedno ne morejo rešiti težkih situacij in lahko povečajo občutek tesnobe in depresije. Težave z duševnim zdravjem, povezane s pitjem velikih količin alkohola, vključujejo tesnobo, napetost, depresijo in paranojo. Ne glede na to, ali ste doma ali v službi, so lahko posledica vašega pitja prepiri, finančne težave in poslabšani medčloveški odnosi. Alkoholne pijače lahko vsebujejo veliko kalorij. Če torej skrbite za svojo telesno težo, uživajte manj alkohola. Četrt litra piva ima od 85 do 110 kalorij, kozarec vina od 75 do 100 kalorij.
Ko pijete, pijte počasi in iz manjših kozarcev. Ne poskušajte »držati koraka« z drugimi prijatelji. Vprašajte se, zakaj ste se odločili za pijačo. To vam lahko pomaga prenehati. Ne pijte iz navade – naj bo to zavestna izbira za druženje ali sprostitev, ki ne vključuje nujno pitja alkoholnih pijač. Če imate velike težave pri zmanjšanju pitja, prosite za pomoč in nasvet strokovnjaka.
Če ste noseči, skozi posteljico alkohol brez težav preide iz materinega krvnega obtoka v plod in lahko vpliva na njegov razvoj v maternici, zlasti v zgodnji fazi nosečnosti. Zato se svetuje, da se alkoholu med nosečnostjo popolnoma izognete. Alkohol kasneje v majhnih količinah prehaja v dojenčka tudi skozi materino mleko. Te količine lahko vplivajo na dojenčkovo hranjenje, prebavo in spanje.